Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов културен институт отвори врати в Пловдив

| обновено на 11.02.15 в 14:30

Община Пловдив ще има съвместни прояви с новия културен институт, който беше открит днес. Това каза кметът Иван Тотев, като преряза лентата на новата придобивка за Пловдив. 

По думите му фактът да инвестираш в култура буди недоумение, но пък това е и сигнал как инвеститорите вече виждат как Пловдив ще се развива. Кметът каза още: „Тук можеше да има жилищна кооперация с 25 апартамента, но тук има културен център с много зали и  обществено предназначение.” 

Изключително съм щастлив на такива събития, защото са пряко следствие от политиката на Община Пловдив, обобщи кметът Иван Тотев. 

Пловдивският културен институт е частна инвестиция за над 300 000 лева, чиято основна цел е  нови възможности за развитие на проекти в сферата на културата, изкуствата, фолклора и спорта. 

„Тук е бил културен център на ТПК и целта ми бе да не ликвидирам тази сграда строена, за да бъде културен дом”, каза предприемечът Пламен Колев, който подчерта, че прави това и заради факта, че Пловдив е Европейска столица на културата през 2019г. 

Колев уточни още, че в центъра ще има пет зали за различни изкуства, танци и детско творчество. Той подчерта, че голяма част от проектите ще бъдат и със свободен вход.

Амбицията на новия център е да се превърне в място, което ще предоставя нови възможности за развитие на проекти в сферата на културата, изкуствата, фолклора и спорта.

Акцент ще е работата с децата и предоставяне на различни възможности за развитие чрез увлекателни форми,  внимание и индивидуален подход. Част от дейностите ще бъдат със свободен достъп за малките пловдивчани.

Сградата на Пловдивския културен институт се намира в центъра на Пловдив и е проектирана за културен дом. На разположение са просторни и климатизирани зали, приспособени за различни, културни, спортни, образователни и развлекателни занимания.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Концерт на Любо Киров на Античния театър в Пловдив

Един от любимците на българската публика – певецът Любо Киров, ще има голям концерт на Античния театър в Пловдив тази вечер. Той е част от турнето му, с което отбелязва 25 години на сцената.  Мащабното събитие събира на едно място любимия артист на хиляди, емблематичните му песни и публиката, която през годините е превърнала музиката му в част..

обновено на 03.08.25 в 08:23

Велинград и група "Хоризонт" подкрепят българската музика

Велинград е част от кампанията "Изпей "Обичам те" на български" с група "Хоризонт" и приятели, съобщиха от общинската администрация.  Рок концертът в подкрепа на българската музика ще бъде тази вечер от 20:00 часа на пл. "Николай Гяуров"  в курортния град. Специално участие ще имат Христо Ламбрев от "Сигнал" и вокална група "Караоке" от Велинград...

публикувано на 03.08.25 в 08:22

В "Срещите" разговор за наследството на Елена Рьорих

В това знойно лято да си спомним за Елена Рьорих, една изключителна личност, която твърди, че всяка минута от живота ни има своето значение. С издателя Валентин Марков припомняме нещичко от живота на тази интересна дама - учен, мистик и философ.  Бъдете с Радио Пловди, интересно е..

обновено на 02.08.25 в 09:13

Гайдарско надсвирване и събор събират хиляди край Гела

Гайдарското надсвирване и традиционният събор на Илинденските поляни в близост до родопското села Гела ще се проведат на днес и утре.  В рамките на двата  дни, родопската каба гайда ще огласи планината, а поляните ще бъдат оживени от музика, танци, семейни спомени и неподправена българска атмосфера. Най-добрите гайдари ще се изправят в приятелска..

публикувано на 02.08.25 в 07:51

Мария Маккълок показва изложба "Преходи" в Балабановата къща

Изложба живопис на Мария Маккълок ще се открие от 11 ч. в Балабановата къща в Стария Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си „Преходи“. „ В тази  изложба показвам избрани творби от всичките ми досегашни творчески преходи. Пътят е толкова дълъг, че погледът назад е само чувство, в което детайлите се губят. Познати ми казват, че..

публикувано на 02.08.25 в 07:05