Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аз съм ченге, но не съм доносник

Тази вечер в книжарница Хермес - Централ в Пловдив директорът на НИМ проф. Божидар Димитров ще представи книгата си "За кожето на едно ченге". В нея той публикува досието си на агент на ДС, предоставено му от Комисията по досиетата. 
"Не всички обичат проф. Божидар Димитров, но всички го четат", казва заместник - министърът на културата Бони Петрунова! Професорът има отговор защо това е така. Читателите, които се интересуват от ДС, знаят, тя не е само зло. За държавата работеше Отделът за културно - историческо разузнаване. То се занимаваше с непознати и изчезнали документи за българската история, които да попълнят белите петна, разказа проф. Димитров.  

Според него най- злостни към културно - историческото наследство на страната ни са били "братските тогава"  Румъния и Югославия. По ирония на съдбата 14-ти отдел воюваше с комунистическите държави, каза директорът на НИМ. Аз съм ченге, но не съм писал доноси, ако някой намери един ще получи 1 милион евро награда, добави той. "Не съм богат, но съм сигурен, че нищо няма да открият, затова предлагам тези пари, обясни професорът. 

Той разказа, че е във Ватикана е търсил документи за Средновековието, за Борис и Калоян, документи свързани с географската ситуация, с Чипровското въстание и католицизма, за Петър Богдан. Като пирон в кариерата си определи откриването на непозната хроника за Кирил и Методий, в която Методий е назован със светското си име Страхота.  До този момент светското име на Методий не беше известно, обясни Божидар Димитров. 

С проф. Димитров разговаря Антоанета Петричанска. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ДПХ представя серия от летни изложби през юли и август

За летните изложби на Дружеството на пловдивските художници, разговаряме в "зона култура" с председателя  Лидия Симеонова .  Симеонова съобщи, че другата седмица ще открият две нови изложби на дружеството.  На 9 юли се открива изложбата "Образът като преживяване" в галерия „Пловдив“, ул. "Авксентий Велешки" 20. В нея ще вземат участие..

публикувано на 04.07.24 в 10:36

Четирима фотографи представят изложба в Мексиканската къща

Четирима магистри по фотография от АМТИИ – Димитър Георгиев, Дамян Дечев, Любен Зехтински и Яна Ингилизова ще открият обща изложба в Мексиканската къща в Стария Пловдив. В своето авторско представяне, озаглавено „Четири очи“, Димитър Георгиев излага над 20 фотографии и инсталации. Всяко от „очите“ представлява ниво на въздействие на..

публикувано на 03.07.24 в 11:33

Красивите сгради на Пловдив в рисунки и разкази на ученици

Ученици рисуват пловдивски сгради със статут на културни ценности в тридневен пленер и разказват на пловдивчани за изобразяваните архитектурни обекти.  Рисунките ще са дело на възпитаниците на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов”. Връстниците им от Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ ще представят кой архитект е..

обновено на 02.07.24 в 11:22

"Обичайните заподозрени" тази вечер в Пловдив

Стефан Вълдобрев и групата му "Обичайните заподозрени" излизат тази вечер на сцената на Летен театър "Бунарджика". Концертът започва от 20.30 часа и включва хитове на бандата.   "Обичайните заподозрени" ще представят новия си албум "!Удивителни Въпросителни?", който излезе на 20 май.  Албумът съдържа 11 жанрово и тематично разнообразни песни,..

публикувано на 02.07.24 в 08:44

Маестро Диан Чобанов за новата си роля в Операта

В последната неделя на юни в предаването Клуб "Неделя" гостува Маестро Диан Чобанов, който от края на януари тази година е и  директор на Държавна опера – Пловдив.  За приоритетите, които е определил като най-важни в своята работа, за все по-засилващата нужда на институцията под тепетата от собствена сграда, за ролята на Концертна зала днес и..

публикувано на 01.07.24 в 16:35