Над 70 хиляди души участват в шествието, което започна в Москва в памет на опозиционния лидер Борис Немцов, който беше убит в нощта срещу 28 февруари, предаде AFP, като се позова на данни от организаторите на събитието.
Според директора на центъра за европейска култура в Нижний Новгород и близък приятел на Борис Немцов Павел Милославский, вина за убийството му носи не Кремъл, а руският народ, възпитан от Владимир Путин. Милославский е скептичен, че разследването за смъртта на Немцов ще доведе до реални резултати. В интервю за „Хоризонт“ той си спомни за политика:
Последния път му се обадих, за да му честитя рождения ден. Имахме дълъг разговор за това, че положението в страната ни е катастрофално. Много добре си спомням въпроса, който му зададох: "Боря, ти правиш толкова много, толкова труд влагаш, как мислиш, колко е твоят коефициент на полезно действие?" Той ми отговори: "Около 10 процента". Казах му, че това е много малко, а той ми каза: "Толкова има в тази страна и някой все пак трябва да прави нещо".
Вина за убийството носи не Кремъл, а руският народ, възпитан от Путин, смята Милославский.
Според мен е повече от очевидно и повечето тенденции на развитие на страната ни логично водят към този резултат, който няма да е последен. Говори се, че властта е убила Немцов. Не е така! Аз лично смятам, че руският народ го уби - този народ, който поддържа тази власт и който поддържа руската агресия в Украйна. Мисля, че по-голямата част от хората тук се радват, защото, според тях, този гнусен човек вече не е между живите.
Това може да не е било пряко поръчение на ръководството на страната или на Федералната служба за сигурност, а просто го сториха същите тези хора, които викат: "Крим е наш", правят Антимайдан или просто се дразнят от либерално настроените хора и от действията на опозицията. Влезте в социалните мрежи и ще видите стотици постове с призив Немцов да бъде убит.
Ученият е скептичен за резултатите от разследването на убийството на своя приятел:
Не мога да предскажа. Знаете, че нито убийството на Политковская, нито на Листев са разкрити. Твърде е възможно, при нашата съдебна система, да намерят този, който наистина го е убил и всичко да свърши до тук. И този дребен човек би могъл да се окаже луд, например. Но ще бъде направено така, както е изгодно на властта. Говорим все пак за Русия, в която няма законодателна власт - не можете да наречете така хората, които заседават в държавната Дума в страна, в която няма независима съдебна власт. Да го кажем направо - отсъстват изобщо признаците на държавност. Всичко се диктува от интересите на една или друга групировка или казано накратко, от управляващите елити. И затова съм убеден, че няма да има обективно разследване.
Милославский не разчита и на натиск от страна на международната общност, който да доведе никакви последствия за Путин:
Какви последствия да има? Натиск има и сега, при това постоянен. Но, надявам се, разбирате, че Путин превърна Русия в нещо като обкръжена крепост, в която всички трябва да се обединят срещу коварното влияние на Запада. Америка е наш враг, както и Европа, засега Китай ни е приятел, но не е ясно кога и той ще ни стане неприятел. Сиреч, ние сме единственото островче на свободата и справедливостта, а всички около нас са врагове, сволачи и така нататък.
За личността на Немцов Милославский си спомни:
Борис беше твърде голям оптимист. През 1991 година, когато беше на 31 години и стана губернатор на огромния Нижний Новгородски регион, той не се уплаши - умееше да носи отговорност. Дори когато започна да го следи Федералната служба за сигурност, особено в Ярославл в последно време, той се отнасяше към това с чувство за хумор.
И в Кремъл, и в офиса му на губернатор, всичко беше свободно, без пропуски. Пропуските се появиха може би към края на 90-те години, малко преди той да се оттегли. Тогава наричаха Нижний Новгород "най-безопасната точка за журналисти" - на пресконференцията на губернатора идваха всякакви репортери и никой никога не съгласуваше въпросите си. Можеше да се пита всичко. Нещо повече - той никога не се подготвяше особено за такива мероприятия. Беше умен и познаваше събитията. Тоест, имаше две качества - беше умен и честен. И тъй като не му се налагаше да лъже , отговаряше честно на всички въпроси.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..