Туристите по селата са чакани гости. Теза, която действителността потвърждава отново и отново, независимо от обществено-политическите катаклизми и забързаното ни живеене най-често в дискомфорт с реалността.
Първата по рода си книга, разглеждаща някои български села като символичен вход към определено туристическо преживяване, свързано с уникална и самобитна дестинация, ще бъде представена в сряда в кафе-клуба на книжарница „Сиела”. Автори на книгата "Селата в България - посоки за туризъм и култура" са Анна Пелова, Михаил Михов и Гавраил Гавраилов, с когото ще разговаряме в аванс и с любопитство към мотивите за създаването на тази книга за пътешествия из българските села.
Гавраил Гавраилов: За мене книгата беше вид предизвикателство към нашите усилия по някакъв начин да подпомогнем развитието на българските села. Искахме да провокираме интерес сред младите хора от големите градове да пътуват по-често в провинцията и така да подпомагат местните предприемачи, които развиват туристическа услуга по селата. Впоследствие се оказа, че ние, като градски хора, имаме много деликатна връзка с всяко едно от селата, за които разказваме и че някои от нас вече планират да живеят на село. Надявам се това да бъде един импулс за много млади хора да се върнат към корените си. На въпрос може ли българското село да бъде унифицирано или всяко едно село е неповторимо и затова е представено различно, Гавраил Гавраилов подчерта, че независимо, че са търсени обобщаващи културни модели, всяко едно от тях е уникално само по себе си. България е много пъстра държава от гледна точка на регионите и няма как да бъде представен общ образ на модела на българското село. Авторът заяви още, че е открил много модели на местни общности, които се развиват динамично и привличат младите хора. Бъдещето е там........
Повече чуйте от звуковия файл:
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..
Общинският съвет на Пловдив се увеличава с още една група, от загърбилите своите партии общински съветници. Николай Гюров, Димитър Арнаудов и Илия Гатев напуснаха ПП, ИТН и БСП, обединяват се под името "Независими за Пловдив" и регистрират сдружение. За целите на подобни ад хок сформирования говорим в програма "Точно днес" с журналиста Любомир..