Показният разстрел на един от водачите на руската опозиция само на метри от Кремъл отекна болезнено и шокира не само Русия, но и целия свят. В центъра на Москва беше разстрелян Немцов, а руската полиция обяви ден след това награда от 3 млн рубли за ценна информация във връзка с убийството на опозиционера в нощта срещу събота. Кой е Борис Немцов и какви сигнали дава показният разстрел – въпрос към журналиста Иво Инджев.
Иво Инджев: Събитието се тълкува абсолютно еднозначно в целия демократичен свят. Само в Русия, където се вихри неистов шовинизъм, подклаждан от политиката на Путин, се тълкува по различен начин. По начин, по който се опитва да оправдае самата атмосфера, създадена от политиката на Путин и която уби Немцов.
Кои са извършителите, разбира се е важно, но за целия демократичен свят е ясно, че политиката на Путин уби Немцов. А кой е Борис Немцов? Най-краткото определение е: той евсичко това, което не е Путин, неговата алтернатива в руската политика. Това е човекът, за когото всички очакваха, че ще наследи Борис Елцин. Той беше в неговия екип и беше реформатор и с управлението на Нижний Новгород /бързам между другото да отворя една скоба, Нижний Новгород. е първият руски град, дал признаци за самоуправление и проревропейска ориентация и затова е смачкан до крак от Иван Грозни като демонстрация за всички, които искат да бъдат повече европейци, отколкото руснаци. Интересно е да се види, че някак си в Нижний Новгород по същия начин се роди политик като Борис Немцов. По времето на Иван Грозни започва имперската история на Московското царство, което обединява около себе си по азиатски маниер, взимайки от манталитета им. Тогава побеждава азиатщината и това е голямата болка на европейските руснаци.
Путин е човекът, който създаде онази обстановка в Москва, която позволи образът на Немцов да стои на огромни билбордове с текст „Враг на народа”. Това ако не е преследване...и повод да бъде гонен, вкарван в затвора. ..... Путин най-малкото е морален убиец, което е по-важно. Защото е съсредоточил цялата власт на тази огромна държава в ръцете си и всяка година по тази причина печели първите места в световните класации в демократичните медии за най-влиятелен политик в света, но това не е комплимент в неговия случай. Неговото влияние се измерва с това, че той е едноличен собственик на една шеста от територията на света - е, как да не е влиятелен, при положение, че става каквото той каже. Някой вярва ли, че едно такова убийство ярко политическо като убийството на Немцов, може да се случи извън полезрението на човек, който по този начин контролира положението в държавата?! Политиката на Путин уби Немцов. Повече чуйте тук:
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..