Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдивчани са склонни да променят работата си само за друга в чужбина

Беата Папазова

Въпреки че е на опашката по доходи, българинът не е склонен на компромиси, когато му предлагат нова работа. Дори и осъзнавайки бедността си, българинът не е склонен да поема рискове свързани с професионалната му реализация. Това показват редултатите от изследване на Българската търговско-промишлена палата за мобилността на работещите у нас. По темата разговаряме с Беата Папазова – съветник по европейските въпроси  към БТПП 

Р.П. Какъв е обектът на проучването за нагласите и кои са изследваните групи – резултатите от проучването са атрактивни, но и провокират въпроси.

Беата Папазова:  Във връзка с Центровете за кариерно развитие, създадени по ОП „Развитие на човешките ресурси” част от дейността на Центъра е насочена  към лица, които се интересуват от кариерно развитие. Оказва се, че ние не сме много склонни към мобилност. Свикнали сме работата да идва при нас, а не ние – при работата. За това  има много причини – народопсихология......

Р.П. Сещам се за Мохамед и планината.....

Б. Папазова: Може би сме повече свързани с родителите, трудно е при преместване в ново населено място да се решат проблеми като работа за съпруга и съпругата, училище за децата.... В много страни в Западна Европа ив САЩ мобилността е нещо естествено, може би там проблемите – битовите  са по-добре решени...

Р.П. Може би има и нещо хубаво – българинът е отговорен към семейството си...

Б.Папазова: ...или сме емоционално свързани, не сме свикнали в юношеска възраст да се отделяме от семейството.

Р.П.  Даваме ли си сметка, дали професионалният  ни статус и професията ни дават възможност за кариерно развитие или това отива на заден план?

Б. Папазова: За нас е най-важно да сме наети някъде, да имаме някакви доходи за семейството, но кариерното развитие придобива значение за по-младите хора. За респондентите ни с висше образование това не е безразлично. Ето защо бихме посъветвали работодателите, когато искат да привлекат млади хора, да им предоставят и възможности за развитие....

Р.П. Какво показват данните от анализа Ви за Пловдив?

Б.Папазова: Интересно е, че желанието за промяна в професионалната област за Пловдив е сравнително високо – 53% от анкетираните заявяват, че искат да си  променят професионалната област, друго интересно е, че е твърде висок  процентът на хората, които искат да започнат работа в друга фирма. По отношение на мобилност обаче като голям град, Пловдив не стои на първо място - 13% са склонни, че искат да отидат в друг град и всички те – в чужбина. Чуйте още тук:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14