Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С усет за отговорност да показваме отминалите години история

Поглед към един отиващ си свят между плакатната суета и примиренчеството – тази вечер ще се състои премиера на книгата „Северна хроника” от Любен Панов. Тази книга книга е с подзаглавие „От Митеран  и наши дни до малко по-назад”. Любен Панов е автор на два сборника с публицистика преди тази книга. Работил е ввъв вестник „Отечествен глас”, „София прес”, бил е главен редактор на Радио Пловдив.

Р.П. – Автобиографично, безпощадно искрено естетско повествование на предела на умилението и сарказма. Това е  вашият разказ за един доста вълнуващ и все още доста неясен период от новата история на страната ни. С това впечатление останах,  прелиствайки книгата. Защо избрахте този подход към фактите?

Любен Панов:  Това не е книга в смисъла, който слушателите вероятно разбират – том, вероятно 300-400 страници. Това е малко книжле, което подтичва след своите големи посестрими. Трудно е да го определите към някакъв жанр. Наричам го „салата от жанрове”, защото в него има публицистика, мемоаристика, есеистика, това е хроника, налагаше го поводът, темата..

Р.П.  Защо обаче "Северна"  хроника?...

Любен Панов:  - Защото съм роден и живял до христовата си възраст на север – в Северна България. Там остана детството им – едно общество, което е недостижимо по своята нравственост, там са гробовете на моите родители. И още нещо, което ме накара да я кръстя Северна – защото, когато разказвам метафорично в книгата за загубената красота, заместена от плакатния ни наивитет, ние наивно вярваме на плакатите и преди и сега, ми стана неуютно хладно на духа. Едно  такова северно и презрително, но не от пролетен вятър. Вятърът, който подухва в моята душа, не е пролетен.

Р.П. Интересен преглед правите на историята през това време – тези 25-26 години, казвате „В конспирацията на прехода или в прехода на конспирацията” объркахме посоките и изведнъж се оказахме в непроменливо висящо състояние, без от това да произтича някаква полезна работа. Каква е според Вас причината за това усещане за обреченост за нашата държава?

Любен Панов: Това, което виждаме в момента. Реших да си почина  от  това пренасищане от телевизия, радио, от усърдието на младите днешни колеги, които искат да ме уверят колко светъл е пътят, по който съм тръгнал. Реших да си почина, загърбих медиите и започнах да избистрям моята си истина, на която съм бил свидетел в моя живот. Защото аз имам визуална представи за три Българии........ Повече чуйте в звуковия файл:

.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инж.Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Доц. Адриана Любенова в "Добро утро, ден!"

За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина.  Има дълъг..

обновено на 18.04.25 в 09:54

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51

Арменците в Пловдив се подготвят за Възкресение Христово

От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме  отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..

публикувано на 18.04.25 в 06:55