Първият в страната Кариерен център за професионално ориентиране на ученици от 13 до 19 години в сферата на информационните технологии се открива в Образцова Математическа Гимназия „Акад. К. Попов”- Пловдив.
Той се реализира в партньорството на „Телус груп” – Великобритания и с финансовата подкрепа и на Европейския социален фонд. Проектът е на стойност 167 000 лева и приключва в края на март тази година.
ОМГ внедрява по този начин съвременната европейска система за професионално ориентиране на учениците. За целта е разработено и издадено методическо помагало. Там е записано, че кариерното развитие на децата трябва да започне още от 7 клас.
ОМГ са готови да дадат ноу-хауто на всички училища от страната. Математиците ще качат на сайта на гимназията основните параметри на проекта. Директорът Ивайло Старибратов разказа още, че повечето от учениците след 9 клас вече са били на стаж във фирми от Пловдив и областта за по три месеца. 20 компании от IT сектора в региона са ангажирани да работят с ученици, като правят възможни стажантските програми през цялата година.
Предстои по този проект да се проучи и от какви специалисти имат нужда фирмите в Тракия индустриална зона. За целта ще се работи активно с „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив”, обобщи още д-р Ивайло Старибратов. Той смята, че трябва да се върви към английския модел, където няма държавни учлища, а всичко се изгражда на ниво „община”.
Точно този модел трябва да се реализира за момента и при нас, каза още Старибратов и допълни, че професионалните направления се уточняват само на регионално ниво, според нуждите на бизнеса.
Жестоко убийство на млад мъж в Мадан бе разкрито за часове. 23-годишният Костадин Кабаджов е издъхнал след тежък побой, а тялото му бе открито в реката. Осем души са задържани, свързани с убийството на млад мъж снощи в Мадан. 23-годишният Костадин е починал след побой, а мотивът най-вероятно е спор заради момиче и криворазбрана мъжка чест,..
Възстановено е нормалното движение на автомобили по ремонтирания участък на Голямоконарско шосе. Трафикът в участъка от Хладилника до отбивката за Царацово не е спиран, откакто започна реконструкцията. Движението за автомобили обаче беше ограничавано от пътни знаци и табели. Сега този проблем го няма. Единствено за кратко се ограждат участъците, в..
Разследващи от пловдивската Икономическа полиция разкриха схема за присвояване на чужда собственост в големи размери. Задържан е 42-годишен шофьор на камион, който отклонил стока на водеща фирма за матраци, предназначена за износ в Румъния. Срещу него е образувано досъдебно производство по сигнал, че на фирмата е нанесена щета за 77 000 лева,..
Лека кола влетя в аптека на ъгъла на улиците „Богомил“ и „Родопи“ в Пловдив снощи около 22 часа. Инцидентът става след като заради отнето предимство колата се блъска с такси, отскача от платното и влиза в сградата с цялата си предница. Няма пострадали хора. От полицията съобщиха, че на виновния шофьор е съставен акт за нарушение..
Пловдивската полиция издирва млада жена, заподозряна за кражба на стоки от дрогерия на ул. „Тракия“ 54 а в града. Откраднати са 2 козметични продукта за лице на обща стойност над 12 0лв. При преглед на записите от видеокамерите станало ясно, че млада жена изважда артикулите от опаковките им с етикети за защита от кражба, прибира ги в чантата си..