Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпадъците могат да бъдат ценен ресурс

| обновено на 19.03.15 в 11:18
Николай Сиджимов

Отмъщава ли природата, заради отношението ни към  нея? Еколозите са категорични в схващането, че екстремните климатични събития са закономерно следствие от човешки грешки. 

 Замърсявайки околната среда, с наглед безобидни действия, изхвърляйки огромни количества отпадъци, електроника, храни, ние опасно  рушим озоновия слой. В България всяка година средногодишната температура нараства в сравнение с предишната и тази тенденция е устойчива вече  14 години. И ако тя се запази, до 2080 г. нашият климат ще стане субтропичен. Средногодишната температура ще бъде по-висока с от 5 до 7 градуса, пожарите ще станат ежедневие, 80% от водата ще изчезне. Учените са категорични – промените в климата, в резултат на замърсяването на околната среда, са причина за пороите, наводненията и свлачищата.  Тази теза получава още по-категорични аргументи с уточнението, че от излезлите от употреба захвърлени вещи атмосферата се замърсява с неон, азбест, живак, пластмаса, като само найлоновите торбички, които един средностатистически европеец употребява годишно, са 176. Европа си е поставила цел до 2025 г. това потребление да бъде сведено до  максимум 40 торбички  годишно. ЕС вече прие стратегия за „нулевите отпадъци”, т.е. най-добрият отпадък е онзи, който не се образува. Ролята на местните власти е в усилието да култивират нова екологична култура у хората. Изграждането на мрежа за нулеви отпадъци сред общините пък е задача на Асоциацията на еколозите на общините в България.АСЕКОБ С изпълнителния й директор Николай Сиджимов коментираме темата:

Р.П. Ще стигнем ли скоро до времето, когато ще бъде естествено да знаем, че най-добрият отпадък е този, който не се произвежда?

Н.Сиджимов: Абсолютно!  Ако няма произведен отпадък, няма и проблем. Мисля, че много  от българите вече го правят. По-важното е обаче по този начин да започнат да мислят и тези, които взимат решенията на по-високо ниво. Това е постигнато в Испания, Италия, Белгия, общините там отдавна работят по стратегията за нулевите отпадъци и  те търсят начини – еко-дизейнерски да приложат решението отпадъците да бъдат рециклирани, оползотворени,да търпят преработка, а не унищожавани.  Крайната цел е оползотворяване за използване на енергия.

Р.П. Ще дадете ли пример за добри практики на общини, с които имате комуникация?

Н.Сиджимов: - Община Габрово например въведе системата сух и мокър отпадък, което ще изключително ще подобри възможността отпадъците да бъдат рециклирани. Когато не замърсяваш отпадъка с хранителни продукти, ще получиш много по-ценни ресурси и много по-малко неща ще отидат за изхвърляне. В Община Добрич  от много време растителните отпадъци не отиват на депо, те си имат собствена компостираща площадка. Тяхната фирма „Паркове и градини” използва този компост в оранжериите. Пловдив  също имаше много добър завод, който обаче, доколкото зная, не функционира точно така, както беше замислен.........

Повече чуйте от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Това не е краят на преговорите, пазарлъците ще продължат

Причината за прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ изглежда съвсем основателна, защото от партията дотук вече направиха значителни отстъпки - отказаха се от поста председател на Народното събрание, отказаха се от това лидерът им Бойко Борисов да е премиер. Оттук нататък да им се искат още отстъпки изглежда малко прекалено, смята социологът..

публикувано на 06.01.25 в 15:47

Село Манастир с иск до КЕВР и ЕВН за липсата на ток по Коледа

Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид.  „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..

публикувано на 06.01.25 в 13:25

Стотици българи почетоха паметта на Христо Ботев в Калофер

Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев".  По традиция с изпълнението на първото..

публикувано на 06.01.25 в 12:56

В Пловдив откриха училището на бъдещето

„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон.  Обновената училищна сграда разполага с 22..

публикувано на 06.01.25 в 12:20
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40