Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпадъците могат да бъдат ценен ресурс

| обновено на 19.03.15 в 11:18
Николай Сиджимов

Отмъщава ли природата, заради отношението ни към  нея? Еколозите са категорични в схващането, че екстремните климатични събития са закономерно следствие от човешки грешки. 

 Замърсявайки околната среда, с наглед безобидни действия, изхвърляйки огромни количества отпадъци, електроника, храни, ние опасно  рушим озоновия слой. В България всяка година средногодишната температура нараства в сравнение с предишната и тази тенденция е устойчива вече  14 години. И ако тя се запази, до 2080 г. нашият климат ще стане субтропичен. Средногодишната температура ще бъде по-висока с от 5 до 7 градуса, пожарите ще станат ежедневие, 80% от водата ще изчезне. Учените са категорични – промените в климата, в резултат на замърсяването на околната среда, са причина за пороите, наводненията и свлачищата.  Тази теза получава още по-категорични аргументи с уточнението, че от излезлите от употреба захвърлени вещи атмосферата се замърсява с неон, азбест, живак, пластмаса, като само найлоновите торбички, които един средностатистически европеец употребява годишно, са 176. Европа си е поставила цел до 2025 г. това потребление да бъде сведено до  максимум 40 торбички  годишно. ЕС вече прие стратегия за „нулевите отпадъци”, т.е. най-добрият отпадък е онзи, който не се образува. Ролята на местните власти е в усилието да култивират нова екологична култура у хората. Изграждането на мрежа за нулеви отпадъци сред общините пък е задача на Асоциацията на еколозите на общините в България.АСЕКОБ С изпълнителния й директор Николай Сиджимов коментираме темата:

Р.П. Ще стигнем ли скоро до времето, когато ще бъде естествено да знаем, че най-добрият отпадък е този, който не се произвежда?

Н.Сиджимов: Абсолютно!  Ако няма произведен отпадък, няма и проблем. Мисля, че много  от българите вече го правят. По-важното е обаче по този начин да започнат да мислят и тези, които взимат решенията на по-високо ниво. Това е постигнато в Испания, Италия, Белгия, общините там отдавна работят по стратегията за нулевите отпадъци и  те търсят начини – еко-дизейнерски да приложат решението отпадъците да бъдат рециклирани, оползотворени,да търпят преработка, а не унищожавани.  Крайната цел е оползотворяване за използване на енергия.

Р.П. Ще дадете ли пример за добри практики на общини, с които имате комуникация?

Н.Сиджимов: - Община Габрово например въведе системата сух и мокър отпадък, което ще изключително ще подобри възможността отпадъците да бъдат рециклирани. Когато не замърсяваш отпадъка с хранителни продукти, ще получиш много по-ценни ресурси и много по-малко неща ще отидат за изхвърляне. В Община Добрич  от много време растителните отпадъци не отиват на депо, те си имат собствена компостираща площадка. Тяхната фирма „Паркове и градини” използва този компост в оранжериите. Пловдив  също имаше много добър завод, който обаче, доколкото зная, не функционира точно така, както беше замислен.........

Повече чуйте от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43