Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата е всеки от нас

| обновено на 19.03.15 в 11:18
Тодор Бозуков

Снежното бедствие, връхлетяло страната ни, нанесе тежки рани на цялата й територия, като стовари дървета, лед, камъни и скални късове на места, където и без това животът е достатъчно труден. Опасните свлачища, дебнещи по пътищата в Родопите са тревожен сигнал за необходимостта държавата да преосмисли  приоритетите си в унисон с разбирането за тях като магнетично за туризъм пространство. 

Извънредните ситуации всъщност формулират извънредно  съществените въпроси, които иначе не забелязваме, че са станали  неотложни. Затова и не зимата, а бедствието бе основната тема тези дни дори и там, където зимата е най- желана със снежните си екстри. Тодор Бозуков – кмет на Чепеларе:

Къде ви заварвам тази сутрин кажете. Как изглежда около вас районът?

Тодор Бозуков: Аз в момента пътувам към Кърджали, преди десетина минути преминах през участъка на свлачището – пътя между Нареченски бани и Бачково. Мога да кажа, че там е свършена наистина огромна по обем работа. Сравнително малко чакахме, периодично се пропускат автомобилите от двете посоки така, че да се нормализира движението и достъпът като до сърцето на Родопите, така и вътрешността на страната.

Р. П.: Вие преминавате всъщност през едното платно така ли със светофар, който се регулира? От късно снощи беше отворен пътят, това научихме и в този смисъл вие се явявате като, че ли документалист от мястото на събитието.

Т. Б.: Разбира се, няма светофари, но е направена организация така, че внимателно и спокойно да се преминава през този участък, защото за нас наистина е много важно и това, което ние всички споделяме и това, което и експерти, и политици казват много е важно да мислим за превенцията, за да минимизираме загубите и последствията от едно такова природно бедствие, защото това, което вие анонсирахте за нас зимата винаги я очакваме с нетърпение, защото снега осигурява практически поминък, препитание на една голяма част от нашите съграждани, както при нас има една такава приказка „Снежинка – стотинка”, защото наистина с последния сняг, който беше в огромни количества и може би повече от 20 г. не е валяло за такова кратко време. Но пък благодат за скиорите, защото наистина в момента условията за скиорите са перфектни и на Чепеларе, и на Пампорово.

Р. П.: По-бедни ли се оказаха касичките, където слагате тези стотинки заради поминъка?

Т. Б.: Да, но в момента се оказва, че доста разходи ще трябва да направим и направихме, за да можем да преодолеем последствията от тези снеговалежи, защото снега нанесе доста сериозни поражения върху инфраструктурата – скъса електропроводи, наистина е горолом в гората, изключително много дървета са поразени.

Р. П.: Г-н Бозуков, зададохте ли си въпроса къде  е държавата - най-баналният въпрос по това време, вие зададохте ли си го?

Т. Б.: Държавата е всеки един от нас. Просто това, което трябва да направим всички е всеки да си върши работата – това, за което отговаря. Защото за мене не е нормално да казваме, че липсва държава там, където примерно е ангажимент на общината да осигурява нормален достъп до общинската пътна мрежа. Още повече, слушайки много политици, които се изказват от жълтите павета, наблюдавайки случващото се повече по телевизията, а не на място, мога да кажа, че имаше една изключителна координация между всички, които отговаряха и работеха за преодоляване на последствията, мога да кажа, че правителството е на мястото си. Разбира се, това, което е натрупано с години то няма как да не се отрази в случая. За мене ще бъде важно да се предприемат конкретни действия, да не забравяме, защото след десетина дни всички ще сме забравили за това, което ни е сполетяло, но важното е да се предприемат конкретни действия – първо, с промяна на конкретни наредби, касаещи просеките на електропроводите, сервитутите на пътищата – говоря за две наредби - 8 и 16, които мисля, че е важно да бъдат променени. Това, което е важно, че ние, говоря Чепеларе, Пампорово, сравнително по-леко усетихме бедствието една от основните причини е, че 20-киловолтовата мрежа при нас тя е под земята. Това, което в една нормална държава, примерно в Австрия, 80 %  от електропроводната мрежа е под земята, 20 е въздушно, при нас е точно обратно – това, което беше изнесено от EVN в техния район 24 % от мрежата е под земята, останалата е въздушно и аз мисля, че там също трябва много сериозно да се поработи, да се прецизира. Разбира се, че това е свързано с огромни инвестиции, разбира се, че това по някакъв начин ще рефлектира и върху цената на тока, но като си направим една равносметка за тези, тъй като и днес все още има голяма част от населените места в Родопите са без ток, какви са последствията за икономиката и за нормалния живот на хората.

.................


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Това не е краят на преговорите, пазарлъците ще продължат

Причината за прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ изглежда съвсем основателна, защото от партията дотук вече направиха значителни отстъпки - отказаха се от поста председател на Народното събрание, отказаха се от това лидерът им Бойко Борисов да е премиер. Оттук нататък да им се искат още отстъпки изглежда малко прекалено, смята социологът..

публикувано на 06.01.25 в 15:47

Село Манастир с иск до КЕВР и ЕВН за липсата на ток по Коледа

Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид.  „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..

публикувано на 06.01.25 в 13:25

Стотици българи почетоха паметта на Христо Ботев в Калофер

Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев".  По традиция с изпълнението на първото..

публикувано на 06.01.25 в 12:56

В Пловдив откриха училището на бъдещето

„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон.  Обновената училищна сграда разполага с 22..

публикувано на 06.01.25 в 12:20
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40