Преди месец Европейската комисия публикува изследване, според което българското училище е на първо място в Европа по насилие и тормоз между децата в училище. Заяви в интервю за Радио Пловдив психологът Иван Игов.
Нивото на агресия в училището расте. И децата все повече не могат да се справят и с автоагресията.
Преди пет години по данни на Световната здравна организация България е на първо място по самоубийства на момчета до 14-годишна възраст. Сега сме на второ, или трето място.
Всяка година губим по два училищнти класа от автоагресия. Децата не могат да се адаптират.
Агресията се насочи и към учителите. В последните години върху многострадалните им глави се струпаха какви ли не обвинения и квалификации. За да се стигне до това, настоящият министър на образованието проф. Тодор Танев да настоява в Наказателния кодекс да влезе и посегателството срещу учители – било то физическо, или словесно. Ще има серия от конференции и акции с работна група с Министерството на вътрешните работи – това обяснява още министърът на образованието. психолога Иван Игов и така, г-н Игов, как се стигна до тази ситуация да търсим закон за защита на учителите?
Иван Игов: За мен това е една проява на безпомощност по-скоро, защото ако ние в годините бяхме направили така, че учителската професия да има престиж, да бъде уважавана, учителите да получават онези неща, които са необходими, за да могат да се развиват и като професионалисти, и като хора, ако бяхме вкарали повече млади учители, ако бяхме им направили нормална система за кариерно развитие, едва ли трябваше да се стига до такъв закон, защото нали си представяте как във Възраждането, или дори и преди стотина години, някой дори би си помислил да посегне върху учител, докато сега сякаш това е нещо нормално. Учителите са длъжни да правят всичко – от това да отглеждат и възпитават децата ни, до това да се забавляват и разбира се да им пишат оценките, които родителите смятат, че те заслужават.
Много неща са се натрупали, но аз не смятам, че точно закон е начина, който може да реши нещата.
Р. П.: Учителите, само една много кратка реплика да вмъкна, са виновни дори и затова, ако ученик през междучасието избяга и от съседния магазин открадне нещо.
И. И.: Да, да, разбира се. Не дай си, Боже, да се случи нещо друго – да падне, да се удари – това би било възможно в условията на една нормална училищна система, където в едно училище има не повече от 300 деца и където всеки учител познава всеки ученик и обратното, покажете ми как това може да се случи в съвременното ни, аз не знам как даже да го нарека, по скоро прилича на някакъв птицекомбинат, където са натъпкани като бройлери по 2000 деца в училище за 300, на две смени и какво ли още не. Аз исках само това да кажа, че не е необходимо да правим специален закон.
Цялото интервю с психолога Иван Игов е тук.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..