„Махалата - Хаджи Хасан Махала" е тема на първата за годината „Беседка за града” на фондация „Отворени изкуства”.
Историята на един от колоритните пловдивски квартали ще бъде представена на 26 март в artnewscafe на ул. „Отец Паисий” 38 чрез богат снимков материал, кратки исторически справки, етноложко проучване и споделени лични истории.
"Хаджи Хасан махала е своеобразен анклав между миналото, настоящето и бъдещето. В махалата съвместно съжителстват етноси с характерните им култури. До калдъръмените улици има и паваж, и асфалт, и откровени, непокрити с настилка сокаци. До модерните сгради се кипри тежък ориенталски разкош, а до него-схлупени полуразрушени къщурки. Хаджи Хасан махала е един неразказан пловдивски модус вивенди, с непрекъснато променяща се визия." Така представя темата Катрин Сариева модератор на разговора, в който ще се включи и Никола Венков докторант в СУ, автор на етноложкото изследване.
"Беседка за града" ще постави началото на опознаването на обекти в Пловдив, които пловдивчани не познават достътачно.
Интервю на Галя Митева с Катрин Сариева в звуковия файл.
Документалната изложба „Катя Паскалева: Жена със сто лица“ ще бъде открита във фоайето на Драматично-куклен театър „Константин Величков“ Пазарджик. Изложбата е посветена на 80-годишнината от рождението на една от най-емблематичните фигури в българския театър и кино. Изложбата представя над 130 фотографии, документи и лични записки, които..
Община Пловдив получи като дарение 10 картини от личната колекция на журналиста Иван Гарелов. Дарението направи неговата дъщеря Калина Гарелова. Творбите са на едни от най-значимите български художници, свързани с Пловдив - Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Димитър Киров, Ангел Василев, Атанас Хранов и други. По волята на дарителя картините ще..
Първата онлайн платорма за изкуства в Пазарджик беше представена в Лондон, а какви предимства ще даде на местните творци каментира в програма "Точно днес" Таня Колчакова-Янева, бивш заместник-кмет на Пазарджик. Тя разказа, че иновативна онлайн галерия, посветена на културата, изкуството и занаятите от региона е готова и в момента се качва..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 08.11. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Йозеф Рот. Антихристът. 210 стр., ок.4А, Лист, 2025. Павел Вежинов. Бариерата. 128 стр., ок3А, Фама +, 2025 Павел Вежинов. Белият гущер. 158 стр., ок.3А,Фама +, 2025 Джон Гришъм. Вдовицата...
Енциклопедичната книга "Родопската теснолинейка Септември – Добринище“ на Кристиян Ваклинов ще бъде представена днес в Пазарджик. Тя излиза под редакцията на Ива Спиридонова и Симеон Аспарухов, които ще бъдат и модератори на премиерата. Събитието в Пазарджик дава началото на пътуването на книгата по маршрута на самата теснолинейка Септември –..