Според официалната статистика вече по-малко от 27 % от българското население живее на село. Вероятно и процентът е по-малък в действителност.
За държава, която преди 50 г. е била с над 70 на сто селско население тази радикална промяна носи огромни рискове в културен, социален и демографски план. Въпреки, че в голяма степен селото е носителят на българската култура, населението там заради безработица и всякакви други икономически причини е маргинализирано, културно, икономически, дори инфраструктурно. И по най-черните прогнози ако обезлюдяването на селата в България продължи със същите темпове до 2060 г. в държавата няма да е останало нито едно село. Тази статистика в кратък преглед дават организаторите на една много интересна идея – тя се казва „Резиденция баба” и ще бъде представена точно днес в клуб-библиотеката в Пловдив. Фабриката за идеи роди и тази идея. Представител на екипа е Янина Танева – наш събеседник сега.
Какво представлява „Резиденция баба”?
Янина Танева: „Резиденция баба” е една търсена и един въпрос към самите нас можем ли да променим тази страшна тенденция, за която вие току що говорихте. Възможно ли е, по силите ли ни е, защо сме оставили българското село в чекмеджетата на своето подсъзнание и сме заменили нашата традиционна култура с една универсална безлична култура, която ни напомня отвсякъде не можем ли да сме хем съвременни, хем да уважаваме традициите си. „Резиденция баба” е практически отговор донякъде. Надяваме се да намерим отговор и чрез „Резиденция баба”.
Над 20 младежи ще прекарат между четири и шест седмици в 5 родопски села като начало. Ако идеята е успешна и в цяла България ще се случи този проект. Идеята е такава – млади хора, които имат различни ресурси, знания и интереси към традиционната култура , но и към предприемачество и към това как могат да се решават социалните проблеми на село, всъщност да отидат и да учат, но и да помагат, физически и принципно да се опитат заедно с местните хора да намерят трайни решения за конкретните села – как да привлекат там повече млади хора, или как да създадат марка, или как да създадат малък бизнес, или социално предприятие или пък събитие, продукти, които да помогнат на местните хора, но също така да използват техните невероятни ресурси – като започнем от ценностната система, до знания и занаяти през просто личното отношение, което всички знаем какво е в Родопите.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..