Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да глобяват уличните музиканти без дипломи

От 500 до 800 лева е глобата за нарушаване на обществения ред, упомената върху баджовете, с които уличните артисти, изявяващи се на територията на Пловдив, вече ще трябва да удостоверяват, че общината им разрешава да забавляват гражданите и гостите на града.


На практика обаче администрацията няма да преследва музикантите, твърди шефът на общинския отдел по обществения ред Георги Маринов. Целта е в централната градска част да се концентрират доказано талантливите улични артисти, които не смесват изкуството с просията. 

От общината твърдят, че изискването за документ за съответното образование не представлява дискриминаця на талантите и че с това няма да се предизвикат противоречия. Самата идея е дошла от уличните артисти, обясни пред Любомир Стойчев началникът на общинския отдел по обществения ред Георги Маринов.

Решението да се въведе изискване, уличните  музиканти в Пловдив да притежават диплома  и специален бадж от общината, за да правят изкуството си в центъра на града, предизвика противоречиви реакции и сред самите изпълнители, и сред пловдивчани. Според някои това не е необходимо, защото води до ограничаване на творческата свобода, други  обаче намират мярката за съвсем уместна. Стефан Каварджиев се разходи в центъра на Пловдив, за да събере и обобщи различните гледни точки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-високите глоби за шофьорите не са за превенция, а за пари

Промените в закона за движение по пътищата целят индустриално събиране на глоби, а не превенция на пътния травматизъм. Това коментира Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след като депутатите приеха изменения, свързани с шофьорите. Основно те са за по-високи глоби, за засичане на средна скорост и за уеднаквяване на наказанието при..

публикувано на 08.08.25 в 11:07

Пазарите в Пловдив са готови за цените в лева и евро

От днес влиза в сила двойното етикетиране на стоките в магазините и пазарите. В Пловдив магазините вече са готови за цените в евро и лева, а на пазарите две трети от търговците и производители на плодове и зеленчуци до последно поставяха етикети в българска валута.  С въвеждането на двойното обозначение на цените от днес, това трябва да..

публикувано на 08.08.25 в 10:48

Измами може да има чак при двойното обръщение на парите

Нелоялни практики и опити за измами заради влизането в еврозоната едва ли ще има в преходния период. По-скоро такива може да има чак през януари при двойното обръщение на парите. „Когато влезете в магазина и дадете 20 лева, а трябва да ви върнат рестото в евро – ще се изисква много бърза калкулация. Това ще води до много грешки, а някъде..

публикувано на 08.08.25 в 10:22
Румяна Титерякова

Екскурзоводите са против отмяната на лицензирането им

Лицензираните екскурзоводи у нас излязоха с петиция до Министерството на срещу отмяната на Наредбата за регулация на екскурзоводската професия. Такова искане е направено на среща в министерството в края на месец юли. Според лицензираните екскурзоводи то е продиктувано от икономически интереси на конкретни туроператори, които имат полза от..

публикувано на 07.08.25 в 11:03

Не е ясно как "Магазин за хората" ще влезе в кооперативните бази

Министерският съвет прие разпореждане за образуване на „Магазин за хората“, определен е и Съвет на директорите на дружеството. Първият магазин ще отвори врати пред септември в област Пловдив, а мрежата ще се развива в партньорство с Централния кооперативен съюз. Скептично, критично, иронично бе посрещната идеята на лидера на ДПС Делян Пеевски за..

публикувано на 07.08.25 в 10:56