Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е Велики четвъртък

| обновено на 09.04.15 в 09:33

Чистият четвъртък или Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица, който бележи началото на Христовите страдания. Богослужението в този ден е посветено на три евангелски събития – Иисус Христос умива нозете на учениците Си, молитвата на Божия Син към Бог Отец в Гетсиманската градина и залавянето на Христос след предаването Му от Юда.

На днешния ден във всички епархии на Българската православна църква се служи Света Василиева литургия, по време на която се приготвя сухото свето причастие за цялата година. Патриарх Неофит ще оглави богослужението тази вечер в катедралния храм „Св. Александър Невски" в столицата. В Пловдивския митрополитски храм "Св. Марина" богослужението сутринта на Велики четвъртък ще оглави Пловдивският митрополит Николай. По древна традиция в този ден след Светата Литургия се отслужва и Велик маслосвет. 

На този ден се припомня Тайната вечеря на Исус с неговите ученици, на която той ги причестил за първи път и така установил Тайнството Евхаристия (причастие). Като завещал новата заповед за любов към всички, Христос заявил на учениците си, че ще бъде предаден. След Тайната вечеря той се отправил заедно с тях към Гетсиманската градина. Там Божият Син се помолил на Своя Небесен Отец с кървави капки пот на челото, ако е възможно да Го отмине тази чаша (т. е. предстоящите страдания), но за да покаже синовното Си послушание, добавил и думите: „...но да бъде не каквото Аз искам, а каквото Ти”. Тогава и Юда с целувка предал своя Господ на стражата за уговорената цена от тридесет сребърника.

Велики четвъртък крие много символика. На този ден предците ни не работели и извършвали много обреди, най-важният от който е боядисването на яйцата. То се прави рано сутринта на Велики четвъртък или на Велика събота преди празника.

Снимка

Първото яйце винаги е червено, като символ на Христовата кръв, пролята на Кръста за спасението на цялото човечество. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството. Това яйце се оставя настрана от другите и се подменя с миналогодишното, което през цялото време е престояло в къщата - да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели.

На Велики четвъртък се подновява квасът и се замесва тестото за великденските хлябове. Те носят най-разнообразни названия из България: великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла. Обикновено се украсяват с нечетен брой червени или бели яйца и усукано около тях тесто. Жените приготвят и по-малки великденски хлебчета с по едно червено яйце в средата, които се дават на първия гостенин, на кумовете, и на роднини.

От древни времена много култури асоциират яйцето с Вселената. Персите, например, вярвали, че Земята се е излюпила от гигантско яйце. Много народи виждали в яйцето символ на прераждането през пролетта. Яйцата са били боядисвани, декорирани и рисувани от римляни, гали, перси и китайци. След възникването на християнството то започва да се възприема като символ на раждането на човека от природата. Червените яйца са символ на Христовата мъченическа кръв.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Два концерта ще радват пловдивчани днес на площада пред общината

Два концерта са включени в празничната програма на Община „Пловдив“ за днес на пл. „Стефан Стамболов“. Певческото дружество „Ангел Букорещлиев“ ще поздрави пловдивчани от 11 ч. със свои изпълнения. Диригент на хора е Илиян Тиганев. Час по-късно концерт „Зимна приказка“ ще изнесат възпитаници на музикалната школа „Арт Войс Център“ с..

обновено на 24.12.24 в 09:38

Кампанията "Купи и дари" зарадва социално слаби за Коледа

Благотворителната Коледна кампания „Купи и Дари“ завърши успешно – съобщават от „Интеракт Клуб Пловдив – Филипопол“. В резултат на акцията са събрани над 180 кашона с хранителни продукти за хора в крайна нужда. Продуктите са разпределени в различни пловдивски райони, както и на хора от Брестовица. „Тази инициатива показа, че когато сме..

обновено на 24.12.24 в 09:38

Снеговалежът в Смолянско събори дървета и камъни

Над 10 см е новата снежна покривка в Смолянско, дежурни екипи реагираха на множество сигнали за паднали дървета и камъни. Толкова дебела е и новата снежна покривка в района на хижа „Студенец“ в курорта Пампорово след снощния снеговалеж, информират от Планинската спасителна служба. Температурата тази сутрин е минус 1 градус по Целзий...

публикувано на 24.12.24 в 09:14

Митрополит Николай служи в храма "Св. Марина" на Бъдни вечер

На Бъдни вечер Пловдивският митрополит Николай ще оглави богослужението в храма „Света Марина“ в Пловдив.  Ще бъдат осветени и раздадени постни питки за домашните трапези на миряните. На богомолците Негово високо преосвещенство ще раздаде иконки на Света Богородица с младенеца, копие на Йерусалимската икона на Божията Майка. Утре, на..

публикувано на 24.12.24 в 08:13

Събираме се на ритуална трапеза на Бъдни вечер

Днес празнуваме Бъдни вечер.  Наричаме я още Суха Коледа, Малка Коледа, Крачун, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка. Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември.  Според някои народни вярвания Богородица е родила..

публикувано на 24.12.24 в 07:56