Разкриването на всичко, което можем да видим, да зарадва очите ни и наистина да ни вдъхнови с познания за историята, наистина да ни направи по-просветени и Пловдив да стане още по-привлекателен като град за туристи – всичко това са очаквания, свързани с разкриването на Епископската базилика – един от големите проекти, които се очаква през тази година реално да стартират.
Това любопитство към днешна дата се засили от разчистването на дърветата около базиликата – под Католическата църква- поводът да се чуем с археолога и ръководител на обекта „Голямата базилика” Елена Кесякова.
Кога започвате работа, с какво?
Елена Кесякова: Вие правилно сте забелязали, че започват действия около епископската базилика. Още миналата година при откриването на т. н. малка базилика на бул. „Мария Луиза”, която е реставрирана и експонирана благодарение на фондация „Америка за България”, още тогава програмният директор на фондацията г-н Ленков съобщи, че са осигурени средства за консервация и реставрация и на епископската базилика, така че започва работа по консервацията и реставрацията на обекта. Разбира се, преди да започне същинската работа е необходимо да се извършат някои подготвителни мероприятия, които включват освобождаване на терена от поникнали дървета, след което ще се огради терена, в който ще се работи.
Р. П.: С нова ограда, тя на някои места е пропаднала, даже всички, които са съпричастни емоционално към темата, питат наистина какво се запазва, в каква степен съхраняваме това безценно богатство, което има Пловдив и което все още чакаме в пълния си блясък да бъде видяно.
Е. К.: Да, имайте предвид, че епископската базилика е разкрита още през 1984 – 1985 г., почти 30 г. този паметник стои и не са извършени някакви консервационни дейности, за да се минимализират щетите от климатичните промени паметникът бе покрит с един слой полиетилен и пясъчна възглавница. Сега е необходимо да се разчисти, да се разчисти и самата мозайка хубаво, след което ще започнат и самите реставрационни работи. В какво състояние ще я намерим...
Р. П.: Именно това щях да ви попитам – треперите ли какво ще се окаже под този пясъчен слой и полиетилена?
Е. К.: Да, това е вярно, че треперим. Дано да е запазена и щетите да са много малки. Но имайте предвид това, ако вие сте видели, че има дупки, че има издигнати неща – това нещо е следствие може би на факта, че епископската базилика е строена върху друг римски градеж и отдолу има и зидове, поради което цялата площ на мозаечните нива не са запазени на едно ниво, а има голямо пропадане. Така че дано мозайката да бъде запазена и минимални да бъдат щетите. Няма начин да нямаме разрушаване на мозайката, няма начин, но тя би могла да се възстанови като е на място като частите са там и консерваторите ще се погрижат и ще я оправят.
Р. П.: А кога очаквате да влезете наистина реално на терен и да започнете дейност след тази активност, която започва да кипи там?
Е. К.: След като огради теренът, за да не влизат хората и веднага влизаме ние. Влизат консерваторите, консервацията ще се извършва под ръководството на доц. Елена Кантарева, тя има опит с малката базилика и предполагам и тук ще бъде същото.
Р. П.: А след като се разкрие този пласт както казахте покрит с пясъчна възглавница и полиетилен, как ще бъде съхраняван докато траят проучвателните дейности?
Е. К.: Докато траят проучвателните дейности теренът ще бъде обграден, затова трябва да бъде ограден теренът, да няма достъп на външни лица вътре и трябва да има и охрана. Това са двете условия, които ние сме поставили и пред общината, и пред фондацията, за да започнат същинските работи.
Още за работата на археолигическия обект чуйте в звуковия файлНационалният институт по метеорология и хидрология обяви за днес жълт код за значителни валежи в 14 области в страната – Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Сливен, Ямбол, Бургас, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна и Шумен. От Агенцията „Пътна инфраструктура“ призоваха шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да..
Новият кмет на пазарджишкото село Драгор ще бъде избран следващата седмица. Причината е големият брой кандидати, участвали на първия тур вчера – общо петима. Идната неделя – 23 февруари, се очертава балотаж между Георги Търлев от Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ и Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз. Избирателната..
Безплатни прегледи по повод Световния ден на бъбречното здраве ще се проведат в последните 10 работни дни на февруари 2025 г. в приемния кабинет на Отделението по Нефрология на "УМБАЛ -Пловдив" . На желаещите ще бъде извършен профилактичен преглед и ехографско изследване, а при необходимост ще бъдат насочени към допълнителни консултации...
Временният председател на БСП Атанас Зафиров е избран за лидер на партията. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов. До балотажа се стигна, след като преди обед общо седем души се впуснаха в битката за партиен лидер от избраните общо 17. След първи проведен тур за..
В Пазарджишкото село Драгор 60 процента от избирателите са гласували за кмет на кметството до 17:30 часа, съобщават от Общинската избирателна комисия. Правото си на вот са упражнили 702 души от общо 1170 избиратели, които трябва да определят кой от петимата кандидати да поеме поста. Изборният процес протича нормално и няма сигнали и жалби за..