Разкриването на всичко, което можем да видим, да зарадва очите ни и наистина да ни вдъхнови с познания за историята, наистина да ни направи по-просветени и Пловдив да стане още по-привлекателен като град за туристи – всичко това са очаквания, свързани с разкриването на Епископската базилика – един от големите проекти, които се очаква през тази година реално да стартират.
Това любопитство към днешна дата се засили от разчистването на дърветата около базиликата – под Католическата църква- поводът да се чуем с археолога и ръководител на обекта „Голямата базилика” Елена Кесякова.
Кога започвате работа, с какво?
Елена Кесякова: Вие правилно сте забелязали, че започват действия около епископската базилика. Още миналата година при откриването на т. н. малка базилика на бул. „Мария Луиза”, която е реставрирана и експонирана благодарение на фондация „Америка за България”, още тогава програмният директор на фондацията г-н Ленков съобщи, че са осигурени средства за консервация и реставрация и на епископската базилика, така че започва работа по консервацията и реставрацията на обекта. Разбира се, преди да започне същинската работа е необходимо да се извършат някои подготвителни мероприятия, които включват освобождаване на терена от поникнали дървета, след което ще се огради терена, в който ще се работи.
Р. П.: С нова ограда, тя на някои места е пропаднала, даже всички, които са съпричастни емоционално към темата, питат наистина какво се запазва, в каква степен съхраняваме това безценно богатство, което има Пловдив и което все още чакаме в пълния си блясък да бъде видяно.
Е. К.: Да, имайте предвид, че епископската базилика е разкрита още през 1984 – 1985 г., почти 30 г. този паметник стои и не са извършени някакви консервационни дейности, за да се минимализират щетите от климатичните промени паметникът бе покрит с един слой полиетилен и пясъчна възглавница. Сега е необходимо да се разчисти, да се разчисти и самата мозайка хубаво, след което ще започнат и самите реставрационни работи. В какво състояние ще я намерим...
Р. П.: Именно това щях да ви попитам – треперите ли какво ще се окаже под този пясъчен слой и полиетилена?
Е. К.: Да, това е вярно, че треперим. Дано да е запазена и щетите да са много малки. Но имайте предвид това, ако вие сте видели, че има дупки, че има издигнати неща – това нещо е следствие може би на факта, че епископската базилика е строена върху друг римски градеж и отдолу има и зидове, поради което цялата площ на мозаечните нива не са запазени на едно ниво, а има голямо пропадане. Така че дано мозайката да бъде запазена и минимални да бъдат щетите. Няма начин да нямаме разрушаване на мозайката, няма начин, но тя би могла да се възстанови като е на място като частите са там и консерваторите ще се погрижат и ще я оправят.
Р. П.: А кога очаквате да влезете наистина реално на терен и да започнете дейност след тази активност, която започва да кипи там?
Е. К.: След като огради теренът, за да не влизат хората и веднага влизаме ние. Влизат консерваторите, консервацията ще се извършва под ръководството на доц. Елена Кантарева, тя има опит с малката базилика и предполагам и тук ще бъде същото.
Р. П.: А след като се разкрие този пласт както казахте покрит с пясъчна възглавница и полиетилен, как ще бъде съхраняван докато траят проучвателните дейности?
Е. К.: Докато траят проучвателните дейности теренът ще бъде обграден, затова трябва да бъде ограден теренът, да няма достъп на външни лица вътре и трябва да има и охрана. Това са двете условия, които ние сме поставили и пред общината, и пред фондацията, за да започнат същинските работи.
Още за работата на археолигическия обект чуйте в звуковия файлБез загинали по пътищата в Пловдив и областта е преминала изтеклата седмица от 4 до 9 февруари, отчетоха от сектор „Пътна полиция“ към областната дирекция на МВР. Все пак през това време са станали 42 катастрофи с четирима ранени, което също се отчита като положителен факт, посочи инспектор Стоян Войводов от това полицейско формирование. Също..
Днешната сутрин е най-студената от началото на зимата в Смолянско, съобщиха от Метеорологичната станция на връх Рожен. Минус 15 градуса е измерената температура в Чепеларе, а на върха температурата е паднала през нощта до минус 11 градуса. Всяка зима има мразовит период, който е между седмица и десет дни, коментира дежурният в метеорологичната станция..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров заяви, че промяната на ПУП-а на кв. "Филипово", в който се предвижда изграждането на мегажилищен комплекс е по искане на инвеститора и администрацията не може да откаже внасянето му. Димитров обвърза изграждането му с проекта за довършването на булевард "Северен", който ще стигне до новия комплекс. В..
Групата на БСП в Общинския съвет на Пловдив ще внесе временен мораториум върху строителството в зони със смесена функционална разновидност и настоява за преразглеждане на Общия устройствен план, за да се ограни презастрояването. Поводът е искането на инвеститор за изграждане на мега жилищен район с високо строителство между булевардите "Победа" и..
Автопатрул от Пазарджик задържа психично болен млад мъж, заплашил живота на двама жители на пазарджишкото село Мало Конаре. Сигналът е подаден от дядото на 32-годишния мъж, който с два меча - тип самурайски, тръгнал агресивен по улиците на селото. При опит на полицаите да го спрат той не се подчинил и ги заплашил с мечовете. В крайна сметка..