На днешния ден – 16 април е приета Търновската конституция.- основополагащ документ на Третата българска държава.
След политическите промени през декември 1990 г., по предложение на Съюза на юристите в България и тогавашния му председател проф. Снежана начева, с акт на Министерския съвет правителството на Димитър Попов определя 16 април като ден на Конституцията и юриста. Избирането на датата за честване на професионалния празник на българските юристи е абсолютно попадение – това е дата на неоспорим исторически факт. Професионалният празник на юристите обаче поставя и доста въпроси свързани с равносметка, с различни моменти, които сега се оказват актуални за държавата. Изборът ни на събеседник е проф. Снежана Начева, преподавател по конституционно право в СУ „Климент Охридски”. Здравейте, честит празник, проф. Начева.....
Проф. Начева: Благодаря и честит ден на конституцията на всички граждани на република България. Ще бъда пределно откровена – аз съм си поставила ритуално четирите конституции и българския флаг и мечтая за мига, в който българските граждани в своето правосъзнание на първо място ще поставят Конституцията и ще вярват, че е символ на доброто и справедливото като символ на действащото право. Не съм дочакала този ден все още. Честит празник и на всички, посветили професионалните си усилия на това изкуство за доброто и справедливото, наречено право, както римляните са дефинирали някога правото и да пожелая всеки български гражданин да възпита много по-висока степен на правосъзнание у себе си.
Р.П. Как ще коментирате способността на общесвото да живее в съответствие с принципите на конституционализма. Съзнаваме ли какво означава това и какво се изисква от нас?
Проф. Начева: това е дълъг разговор, но си струва да бъдем и задълбочени, освен празнуващи хора. На първо място самото съществуване на писана конституция е нещо много добро, защото има конституционни държави, които са с неписано право. Т.е. степента на правосъзнание, че трябва да има върховни правила, които да са дълготрайни и с които да се съобразяват всички, а не да се менят с политическите лица например или управляващите, които по силата на избирателна система и цикличност предпочитаме за един мандат, предполага добронамереност и добросъвестност. Ще цитирам един неюрист – Хосе Ортега и Гасет – интересен испанец, който ни дава за пример Англия – „добрата стара Англия може и без писана конституция, защото англичаните продължават да бъдат нация от джентълмени и когато се споразумеят с нещо, го вършат” . този момент – да се обединим около нещо и последователно да го прилагаме, е изключително важен. Великото чудо на идеите е това, че са заразителни. Те могат да бъдат забавени във времето, но когато избиват в един момент, понякога интуитивно, понякога съзнателно, хората разбират какво е добро за тях и се присъединяват. Пример за високо правосъзнание на определена група хора, които въвличат други след това в българския модел е напр. Борбата за църковна независимост. Това е прелюдието към Третата българска държава. Кога го равят това? Когато Турция под влияние на Великобритания започва големите реформи и се казва, че има свобода на съвестта и хората са равнопоставени, веднага българинът започва да търси възможност на юридическо основание да се обособи като независим.
Повече чуйте от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..