40 338 дела са свършили съдилищата в района на Окръжен съд Пловдив през изминалата 2014-та година. Това е вторият по натовареност съдебен район в страната след Софийски градски съд – съобщи председателят на Пловдивския окръжен съд Веселин Хаджиев по време на инициативата „Ден на отворените врати” в Съдебната палата в Пловдив.
В Окръжния съд работят 60 съдии и 96 съдебни служители. За 2014-та в този съд са постъпили 7056 дела, а са приключени 7171 дела – отчете Веселин Хаджиев. По думите му, около 80% от всички свършени дела приключват в тримесечен срок от образуването до постановяването на съдебния акт.
Над 28 000 дела са разгледани през 2014-та година в Районния съд в Пловдив. Това са повече от 60 % от всички дела в 12-те пловдивски общини, които Пловдивският районен съд обслужва – съобщи неговият председател Иван Калибацев. 58 съдии, 10 съдии по вписванията, 10 съдебни изпълнители и 146 служители работят в Районния съд, но има текучество на кадри – коментира Калибацев.
В съдебната система у нас работят изключително подготвени магистрати, огромната част от които са и много добри професионалисти – коментира в Пловдив Ясен Тодоров, член на Висшия съдебен съвет. Близо 15 хиляди души работят в системата на правораздаването в България, като около 5 хиляди са съдии, прокурори и следователи, а близо 10 хиляди са съдебните служители.
Както във всички сфери и в съдебната система има хора, които петнят името на професията, но огромната част от магистратите са хора с висок морал и етика, изпълняващи съвестно служебните си задължения – категоричен е Ясен Тодоров. По думите му, през последните 25 години у нас умишлено се насажда отрицателно отношение към съдебната система, тъй като тя е удобният грешник и всеки си измива ръцете с нея.

"Ден на отворените врати” в Съдебната палата в Пловдив се осъществява от Пловдивски апелативен, окръжен и районен съд съвместно с Висшия съдебен съвет. Представители на различни общности – ученици, студенти, хора в неравностойно положение се запознават с организацията на работа на съдиите и съдебните служители, със съдебните процедури, с работата и функциите на съдебните служби.
Част от гостите присъстваха на възстановка на съдебен процес по наказателно дело, представен от студенти от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”.
"Липсва диалогичността, с която сме свикнали, особено от партия ГЕРБ. Това, което което виждаме е, че те стоят твърдо на своята позиция, и каквото и да говорят синдикатите, не съм оптимист накъде вървят комуникациите. Ако публичният и частният сектор са скарани, то трусовете в държавата предстоят". Това заяви в интервю за предаването "Ден след..
Максималният размер на ваучерите за храна ще остане 200 лева месечно и през 2026 година, според проектобюджета за следващата година и това ще остане най-ниската стойност за страна-членка на ЕС. 835 000 са работещите в България, които получават ваучери. Таня Обущарова, главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери, коментира пред Радио..
Балансовите проблеми, свързани с проекта на бюджет 2026 и липсата на контрол, се дължат на олигархията, която е моделирала политическото и икономическото вземане на решения в своя полза. Тази теза изрази в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив финансистът Кольо Парамов. Той подчерта, че влизането в еврозоната трябва да доведе до..
В този епизод тръгваме от твърдението „65% са против еврото, нали сме демокрация?“ и разглеждаме как формулировката на социологическите въпроси променя отговорите и смисъла им. Вместо да приемаме едно число като „волята на народа“, питаме: какво всъщност е било зададено – „харесвате ли еврозоната“ или „искате ли да се отмени валутният борд и..
Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ви срещаме с един от най-значимите пловдивски творци – Матей Матеев. Роден в Кюстендил, но завинаги свързал съдбата си с Пловдив – града, който му върна обичта с най-високото признание – званието „Почетен гражданин“. Казва, че родния край, балканската енергия го прави човек - широко скроен човек. Послание, което..