Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата е богата на експонати и наситена с разказ за тях

Костадин Кисьов

Истинска културна експанзия – това е оценката за представянето  в Лувъра на българската изложба „Епопея на тракийските царе”. 

Очакването  около 22 млн туристи да посетят изложбата с български съкровища за три месеца, бе споделено от министъра на туризма Николина Ангелкова. Не пренебрегваме ни най.малко подбробността, че в рамките само на един работен ден вратите на най-известният богат музей в света остават отворени 9 часа, а напливът  от любознателни посетители  от цял свят в него е впечатляваща традиция. Разказът за България и Пловдив е любопитен и интригуващ сюжет на такава сцена.

Р. П.: Добавихме ли още самочувствие към националната си гордост, добавихме ли доза регионално самочувствие и тракийско?

Костадин Кисьов: Да, вашият израз е много правилен – добавяне, тъй като тези съкровища или поне по-голяма част от тях са експонирани във Франция, вярно, не в Париж – 1974 г. и 2005 г. в музей „Жан-Жак Манде”, когато аз бях комисар на изложбата, но съвсем друго е когато изложбата и тези съкровища, свързани с тракийската култура, са експонирани в Лувъра, където и потокът на туристите е най-голям и най-многолик от различни държави и от различни възрастови групи. Съвсем естествено е след тази широка реклама в медиите, отразявана подобаващо, да се предизвика интерес към тази изложба, въпреки че самия Лувър си има система за реклама и на практика от френския музей рекламата ще бъде не само сега при самото откриване, а и епизодично през определен период от време те рекламират във вестниците и чрез други рекламни материали текущата в момента изложба, свързана с тракийската култура.

Р. П.: Вие сте експерт в областта на представянето на археологическите свидетелства на времето, но кажете по начина, по който е изготвена експозицията кое представлява най-голям интерес, кое ще бъде във фокуса на интереса на чуждестранните гости, тъй като знаем, че траките нямат своя писмена култура, това прави непозната, твърде непозната и мистериозна тракийската култура както бяха написали някои вестници?

К. К.: Общо взето не само траките нямат писменост, много народи нямат по това време писменост с изключение на гърците и още няколко народа, но най-големите акценти в изложбата този път, това е различното от други изложби, които са правени във Франция, е, че този път подреждането, подбирането на експонатите и тяхното експониране е подчинено на една тема, има идея и концепция. Тя се изразява в представяне на т. н. Одриско царство, което през-  VI – I век пр. Хр. е управлявало голяма част от Балкански полуостров и това на практика е най-мощното тракийско племе, което единствено успява да създаде държава,  и тези експонати, които са изложени там освен, че са произведения на изкуството те представят и историята Одриската държава т. е. на една държава, която е била равностойна като икономика, като политическа структура, като военна мощ на тогавашните елински градове като Атина, Спарта и т. н.

Иначе самите акценти освен Панагюрското съкровище, на което е атракцията винаги, самите акценти за пловдивски регион и това, с което можем да се гордеем ние е, че най-общо казано ние представяме най-голям брой експонати, свързани с тракийската култура в тази изложба, както винаги между другото...

.........................


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12