Най-актуалното цвете днес е незабравката. Незабравката, защото на 24.04.2015 г. се отбелязват 100 години от арменския геноцид, а цветето е символът на тази годишнина.
На всички езици името незабравка означава едно нещо – да не се забравя. Петте венчелистчета символизират петте континента, на които са се пръснали арменците. Лилавият цвят е цветът на духовните одежди и сочи връзката им с арменската църква. Жълтият цвят пък е символ на живота на арменския народ в бъдеще. Черният напомня за кървавия ужас на клането от преди век. За арменският геноцид – като призната национална болка от света или като рана, която не зараства, защото не може да бъде опростена 100 години по-късно. За За вината и прошката като исторически, статистически, политически или морален казус - преди мирното шествие на арменската общност в Пловдив ще разговаряме с председателя на арменското църковно настоятелство „Сурп Кеворк” Бердж Даникян.
Започнахме със символа на събитието, но какъв ден е за Вас 24 април?
Бердж Даникян: Всяка година на 24 април арменският народ отбелязва началото на зверското избиване на милион и половина деца, жени, мъже, старци. Тази година е малко по-специална, защото се навършват 100 години от това начало на геноцида, извършен от турската държава над арменското население, живеещо на територията на днешна Турция. Всеки ден от един месец насам отбелязваме със събитие, свързано с културата на Армения, културата в диаспората.
Р.П. Радио Пловдив също взе участие в този контакт с историята, заради събитията от преди 100 години. Кажете обаче какво се промени в преосмислянето на събитият? Представени ли са в онази светлина, която им се полага?
Б.Даникян: Все повече държави признават този акт, извършен от турската държава. Все още Турция отказва да го признае. За да бъде простено обаче, те първо трябва да признаят престъплението на предците си. Ние всяка година на тази дата в стотици градове в цялата страна, всички арменски общности излизаме на мирни шествия, с които искаме да напомним за това, което се е случило.
Р.П. Пловдив беше първият град в България в далечната 2008 сред останалите още 17, които признаха арменския геноцид, след като държавата още официално не е направила това. Сега добавяме и реакцията на други държави....
Б.Даникян: Мога да дам за пример Австрия вчера, която с декларация призна геноцида. Днес се очаква това да направи Германия. Всеки ден някоя държава през този месец признава факта на този геноцид, който Турция отрича, че е геноцид.
Р.П. НС се очаква днес да гласува декларация.....
Б.Даникян: Мисля, че влиянието на турската държава все още е много сериозно в политиката на България и това няма да се случи. Но това е мое лично мнение, не го налагам...
Р.П. Представителност на арменската общност виждаме във Ваше лице, за да можете да си позволите този коментар, който вероятно не е без основание. Още повече, че в подобен ракурс излизат днес и някои национални всекидневници.....
Б.Даникян: Пред Парламента с инициатива излязоха и 100 български интелектуалци. Изненадан съм от поведението на нашия Парламент, но сигурно имат своите съображения.
Р.П. Политиците са представителна част на група от хората. Но политиците и хората са нещо различно...
Б.Даникян: Официалното мнение на народа е представяно от политиците в крайна сметка. .....
Повече чуйте тук:
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..