Празничното усещане крие една опасност – емоциите от преживяното през годините да подменят истинската атмосфера с тази, на спомена и на очакването. А първи май е една от датите, натоварени с експлозията на площадните преживявания от миналото, които веднъж осъзнати, трудно се забравят и все още трябва да подлежат на анализ. Михаил Вешим – главен редактор на в. „Стършел” с покана за разговор по темата за необходимостта да забележим нашето личностно и национално отражение в празничния феномен:
Радио Пловдив: Българското трудолюбие като тема, над която се упражняват хумористите – нещата май изглеждат по-различни от прословутото усещане, че българите сме трудолюбив народ?
Михаил Вешим: Към това, с което вие започнахте – ентусиазма от миналото и това, че на първи май се правеха едни манифестации, в които хората маршируваха и пееха „Да живей труда!”. Всичко това ми се струва изкуствено, абсолятно фалшиво. Имам една нова книга с разкази, която се казва „Текила на разсъмване.” В един разказ там обяснявам как като млад журналист във вестник „Стършел” ме бяха изпратили три месеца на бригада в строителството. Имаше тогава, кой знае защо, един почин – хирурзи да бъдат изпращани на бригада в селското стопанство, журналисти – в строителството, инженери да копаят картофи и т.н. Изпратиха ме да работя в ИПК „Родина” – тази печатница, вие я знаетев София на Окръжна болница, имаше един административен корпус, който така си и стоя 25 години и не го завършиха, сега ще го разрушават. Там дъм работил три месеца – безсмислено наливах бетон в основите на социализма. Какво се случи там? Сред нас имаше един адвентист. В нашата бригада. Аз тогава не знаех какво е „адвентист”. Изпратиха ни една събота на ленински съботник. Този адвентист каза „аз няма да дойда, защото не работя в събота, за мене тя е свещен ден”. „Как така, няма да дойдеш – това е ленински съботник. Не вярваш ли в Ленин”? „Не вярвам в Ленин, вярвам единствено в Господ” ! Шефовете се шашнаха, като го чуха тоя. Тогава му казвам „Вземи си там болничен, все едно че си болен”. Той казва „Аз не мога да лъжа”. И не дойде на работа и те го уволниха.
Р.П. Достойна за уважение постъпка.
М.Вешим: Човекът тогава значи не правеше компромиси. А всички ние правихме къде по-малки, къде по-големи. Аз тогава не можех ли да кажа нещо, да възразя на цялата тази работа, да кажа, че е безсмислено, ама не ми стискаше. Точно бях започнал работа и те щяха да ме уволнят. Ето, такова беше онова време.
Р.П. Кажете сега какво е положението. Променена ли е ситуацията? Променено ли е отношението към труда,работата, защото има разлика между тези две понятия. И ако продължим да търсим връзката асоциативно между „...работа си търся, за да се наям”, както се пееше в една обичана песен, съответно „трудът краси човека” или „за лудо работи, за лудо не стой”?
М.Вешим....... А, ние имаме много поговорки за и против труда. Това го има и в „Английския съсед”, където се опитах да направя някакъв такъв хумор. Англичанинът питабългарските селяни „вие защо не работите?”, а те казват: „от работа не се става богат, а – гърбат” и „работата не е заек, за да избяга”......
Повече чуйте от интервюто тук:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..