Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкопки спасяват кромлеха край Старо Железаре

Спасителни разкопки на кромлеха в хисарското село Старо Железаре ще бъдат извършени това лято, съобщи за Радио Пловдив Александра Делова от фондацията за спасяването на „българския Стоунхендж”. Кромлехът е единствен по рода си в Горна Тракия и представлява побити в кръг 24 каменни блокове, но се намира в изключително лошо състояние.

Очакваме до 10-тина дни да получим разрешителното за провеждане на археологическите дейности. След това екипът на д-р Диана Гергова ще започне разкопките през август, обясни адв. Делова.

До момента са събрани около 14 000 лв. дарения за спасяването на уникалния археологически обект. 10 000 лв. бяха дарени от голяма международна фирма, а над 4000 лв. - от частни лица. Жителите на Старо Железаре събраха 250 лв., някои хора бяха дарявали по лев или 5 лева - кой колкото може да отдели. Очакваме финансова помощ и от община Хисаря, обясни Александра Делова.

С част от парите през есента бе направено предварително теренно проучване на Чолакова могила край Старо Железаре, където се намира кромлехът.

14 години след откриването му от екипа на проф. Георги Китов състоянието му е изключително тежко заради иманярски набези и атмосферни влияния. Наблизо се бе образувало сметище, което заплашваше да затрупа с боклуци уникалния археологически паметник, който е част от слънчевия култ. Каменните блокове са изпопадали, когато вали дъжд, се образуват локви. Ако спешно не бъдат взети мерки, скоро вместо кромлех ще има блато, добави Александра Делова.

Миналата година комисия към Министерството на културата предложи археологическият обект да бъде записан с пръст, за да се запази, тъй като няма пари за консервацията му. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боян Захариев

Да се преподават добродетели и ценности през светския поглед

Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане  задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..

публикувано на 25.04.25 в 15:53

Млади таланти представиха проекти за модерни къщи

Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната.  Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..

обновено на 25.04.25 в 13:24

„Елементи в криза“ за водата и отпадъците

Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив.  Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..

публикувано на 25.04.25 в 12:45

Музиканти и доброволци почистват Бунарджика

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..

публикувано на 25.04.25 в 10:43

Философията в медицината ще подобри връзката лекар-пациент

Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема  „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...

публикувано на 25.04.25 в 10:33