Днес в деня на светите равноапостоли Кирил и Методий, Пловдивска духовна семинария и Православна духовна академия отбелязват своя патронен празник. На тази дата Семинарията чества 25 години от своето възстановяване. Навършват се и 100 години от установяването й в Пловдив.
Тържествата започват в 9 ч. с Божествена Света литургия в храма на Семинарията. От 18 часа е празничният концерт, който ще се състои в Епархийски салон при двора на църквата “Св. Петка” в гр. Пловдив.
Честит празник на ректора на семинарията Димитър Мирчев. Пожелаваме ви наистина успехи да съпътстват всеки един ден от преподавателската ви дейност в академията и семинарията. Нека да започнем с отбелязването на събитието само по себе си – с какво е значимо то?
Димитър Мирчев: Това е един много важен момент за нас всяка година понеже на днешния ден отбелязваме патронния празник на светите братя Кирил и Методий, които от една година вече са патрони на новооснованата православна духовна академия в гр. Пловдив. Те като просветители на славянския народ са един пример за нас в нашето просветно дуло тук зад стените на Пловдивската духовна семинария.
Р. П.: Едно знаково място – да кажем, че тази година стават 25 г. от възстановяването на семинарията и се навършват 100 г. от установяването й в Пловдив. Припомнете малко от историята, г-н Мирчев.
Д. М.: Това е точно така, защото Пловдивската духовна семинария се счита за наследник на Цариградската духовна семинария и именно през далечната 1915 г. тя се прехвърля от Цариград именно в гр. Пловдив и се установява тук, където отваря врати за новата учебна година. Години наред до атеистичния режим, когато двете семинарии – Пловдивска и Софийска И така го, биват преместени в гара Черепиш и спират да съществуват в Пловдив и в гр. София до 1990 г., когато отново Пловдивската и Софийската духовна семинария отвратя врати да приемат своите възпитаници.
Р. П.: Стигнахме и до тях, до възпитаниците на семинарията. Какъв през годините е интересът? Самият вие, доколкото знам, сте възпитаник на семинарията.
Д. М.: Да, така е. Аз съм от първия випуск на семинарията – именно от 1990 г. Интересът към семинарията е голям, в някои моменти обаче предвид на случващото се у нас в съвременното ни общество е намалявал, но слава Богу всяка година досега ние сме сформирали клас, който успешно е завършвал своето обучение. Предвид на съвременните тенденции за стремеж към изучаване на различни информационни технологии, езици и т. н., в своето желание родителите да дадат най-доброто образование на своите деца избират някой път езикови гимназии и т. н., други математически гимназии пред духовното образование, но аз винаги съм казвал, когато става въпрос за семинарията, че ние освен това основно образование тук даваме и много голямо възпитание на децата, на което напоследък като че ли не му се обръща особено внимание, но то е изключително важно, защото виждаме за каква агресия става въпрос сред подрастващото поколение.
Пловдивската духовна семинария “Св. св. Кирил и Методий” е едно от най-старите средни училища в България. Началото му е в далечната 1878 г., когато по настояване на Екзарх Йосиф в град Прилеп е основано свещеническо школо. През 1883 г. то е преместено в Одрин, а девет години по-късно вече е в Цариград, преобразувано в четирикласно училище и става известно като Цариградска духовна семинария. По-късно духовната семинария е прехвърлена в България, а през 1915 г. се установява в Пловдив. През 50-те години на ХХ в. Пловдивската духовна семинария, заедно със Софийската са слети и прехвърлени в Черепиш. През 1990 г. учебният процес в Пловдив е възстановен.
Пловдивската духовна семинария “Св. св. Кирил и Методий” е средно общообразователно духовно училище с прием след VІІ клас и петгодишен курс на обучение. В семинарията средно годишно се обучават 100 ученици на възраст от 14 до 19 години. Абитуриентите получават диплома за средно богословско образование. Тя е призната от Министерството на образованието и науката и с нея може да се кандидатства както в духовни, така и в светски университети в страната и чужбина. Учениците живеят на пълен пансион като стипендианти на Св. Синод. www.seminaria.org
За Православна духовна академия “Св. св. Кирил и Методий”
Православната духовна академия „Св. св. Кирил и Методий” е висше богословско училище под ръководството на Св. Синод на Българската православна църква. Тя е продължител на традицията на Духовната академия от 1950-1991 г.
Академията подготвя свещенослужители, църковнослужители, учители за българските духовни училища и др. Завършилите академията могат да се реализират в областта на християнската просвета, духовната култура и църковната администрация. www.duhovna-akademia.org
Празникът се осъществява с медийната подкрепа на БНР-Пловдив.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..