За България и Балканите като геограска територия и в опасна близост с ИДИЛ - доц. д-р Марин Русев - преподавател в СУ "Климент Охридски"
Р.П: В този толкова объркан свят, в който се оказва, че ние трябва да ситуираме собственото си усещане за това, какво се случва в държавата ни и до нашите граници, може би да започнем най-напред от това, дали обръщаме достатъчно внимание на предупреждението на експертите, че светът се оказва днес много по-малък, отколкото преди време и всяка една тревога, която се е случвала на отдалечено пространство преди години, днес се оказва доста близко до нас, в контекста на опасната близост - ИДИЛ и България?
Марин Русев: В исторически аспект – нищо ново под слънцето. Напрежението съществува, откакто свят светува, друг е въпросът, че актьорите, сценариите на развитие на този театър се променят непрекъснато и се налага да се приспособяваме. А това, че възниква такава тежка опасност, свързана с Ислямска държава напоследък лично за мен означава, че най-после българското общество може да намери верния ключ в отношенията с Турция, тъй като т. н. умерен ислямизъм на Турция, който в различни степени се проявява на избори, във външната политика всъщност се оказа едно изключително подходящо като развитие и като държава, като държавно съобщество, което изглежда е най-големият гарант за българската национална сигурност, поне по отношение на новата държавност в Близкия изток. От тази гледна точка е крайно време да се зачетем отново в книгите на Решад Нури „Чучулигата”, да видим истинското турско общество, да не робуваме толкова тясно и тежко на миналото, да гледаме не толкова историята, а да наблюдаваме географията и да видим какви тежки неща могат да ни се случат при неправилно отношение към един от гигантските ни съседи, в случая Турция. Турция е тази, която ще плаща тежка дан във времената, в които живеем, ако Ислямска държава продължава да се развива така взривоопасно и непредвидимо. Така че Турция е тази, която би могла да запази България. Аз си мисля, че в това отношение ние трябва да й дадем някакъв знак за стабилност, поне по отношение на българо-турската граница, поне по отношение на един от съседите й, тъй като изглежда Турция има най-добри съседски отношения през последните стотина години може би само и единствено с България. Всички останали съседи са взривоопасни...
...България е малка... Само един от регионите на Турция – Истанбулският т. н. Мармара регион, дава 8 пъти повече брутен продукт отколкото цяла България. Така че не трябва да очакваме от България да подсигури хеликоптери и самолети за всяка част от границата си. Времената, в които живеем изискват добросъседство, а не силна армия.
.............
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..