В програма „Точно днес” – образование в следващите минути като тема на предаването. Да започнем от матурите, които минаха за всички 12-класници през май.
Тази седмица образователният министър проф. Тодор Танев съобщи, че няколкостотин квестори изнасяли информация за матурите по български език и литература. Нарушенията били извършени главно в по-малките населени места след 8,30. Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева пък нарече абсурдни твърденията на просветния министър, че квесторите са изнасяли матурите, не споделям мнението на министъра – каза Такева, защото квесторите са учители от други училища. Кой изнесе матурите? Ще поразсъждаваме сега за стандартите за изпитване у нас с нашия събеседник, който поканихме да участва в програмата Боян Захариев – той е един от програмните директори на институт „Отворено общество”, занимавал се години наред с темата българско образование и неговата реформа, която пишем сега с новия закон.
Вие имахте повод да напишете и статия за матурите. Може ли да я разкажем съвсем накратко, кое е важно да се знае за тези матури и за пропуските в тях, очевидно е, че ги има?
Боян Захариев: Аз писах не само за матурите, а по принцип за т. н. стандартизирани тестове, те са не само при завършване на средно образование, има ги и за деца на най-различна възраст. И при нас ги има, примерно те са много важни за седмокласниците, защото с т. н. национално външно оценяване, където пак основните предмети, по които се изпитва, са български език и литература и математика, те пък кандидатстват по нататък в средните училища, за да продължат образованието си и там се води голяма битка заради т. н. елитни училища и кой ще попадне в тях. ...
Когато има масово оценяване, нищо чудно да има масово преписване, твърди Боян Захариев- програмен директор на "Отворено общество". Той анализира матурите: Известно е наблюдението, че колкото повече тестовете се използват за оценяване на работата на учителите и училищата, толкова повече са стимулите за тях да манипулират резултатите. Боян Захариев коментира и новия Закон за предучилищното и училищното образование, който ще се гледа в пленарна зала на второ четене, преди лятната ваканция на депутатите. Искра Койчева с анкета за реформата в образованието, за уважението към учителя, и за мотивацията на учители днес.В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..