Претенциите за предоставяне на църквата на Асеновата крепост на Бачковския манастир са недопустими.
В писмото се казва, че Асенова крепост е публична държавна собственост и е дадена за безвъзмездно стопанисване на община Асеновград, добави зам.- кметът Мария Вълканова.
Единствено по съдебен ред може да се реши дългогодишният спор между община Асеновград и Бачковския манастир, а претенциите на манастира към Асенова крепост са недопустими – се казва в писмото от канцеларията на премиера Бойко Борисов.
Тази реакция идва в отговор на визитата на архимандрит Симон, който потърси съдействие от министър-председателя за решаване на спора. Кметът Емил Караиванов също се срещна с Борисов по проблема.
В писмото, което е получено вчера в община Асеновград, се коментират три имотни претенции на Бачковския манастир, които засягат и общината – каза още заместник-кметът Мария Вълканова.
Тя уточни, че става дума за пътя към местността "Клувията", собствеността на бившия ученически лагер и културно-историческия комплекс "Асенова крепост". В писмото от канцеларията на премиера се казва, че Асенова крепост е обявена за национален паметник на културата и като такава е публична държавна собственост. Тя е безвъзмездно предоставена за стопанисване от община Асеновград и по проект "Родопската света гора” там бяха вложени над три милиона лева, допълни Вълканова.
Открихме по телефона отец Симон, ядосан и сломен, както каза, защото по редица проекти, които се е заел да защитава и реализира среща нерезбиране и липса на подкрепа от страна не само на държавата..
Освен споменатите проекти синодът е на път да забави и на ръв поглед разрешен спор с Асеновградска община. Преди няколко дни местната власт реши да обезщети манастира със със земя в село Боянци, заради манастирски земи, на които от години са се самонастанили цигани.
Във връзка с отбелязването на "Месеца на мъжкото здраве“ и като част от кампанията "Здраве за всички“ УМБАЛ "Свети Георги“ – Пловдив организира безплатни профилактични прегледи на простата за мъже над 45 години. Инициативата продължава през целия месец ноември и цели да насърчи превенцията, редовните медицински консултации и ранното откриване на..
Всяка година на 1 ноември България чества Деня на народните будители – ден на възхвала и почит към просветители, книжовници и революционери, посветили живота си на българската духовност, език и култура и вдъхнали национална гордост на нашия народ. Празникът се отбелязва в цялата страна с различни инициативи от училища, читалища и културни институции...
Пазарджик отбелязва Деня на народните будители с поредица от тържествени събития, отдаващи почит на просветителите, книжовниците и борците за национално самосъзнание. Празникът започва с шествие до паметника на Св. Св. Кирил и Методи й, където в 18:30 ч. ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност към делото на народните будители. От..
Днес православните християни отбелязват Архангелова задушница. Тя се пада винаги в съботата преди празника на Свети Архангел Михаил – 8 ноември, и е една от трите големи задушници през годината. Архангелова задушница е посветена на всички починали и най-вече на загиналите воини, оставили живота си за България. Затова се нарича още "Мъжка..
35-годишен криминално проявен и осъждан мъж беше арестуван при спецакция срещу разпространението на наркотици в Пловдив. При претърсване на имота му полицията е открила 42 комплекта нагреваеми цигари за бездимно пушене с течност от синтетичен канабиноид. Със същото съдържание били и съхраняваните от мъжа 260 желирани бонбони. Общото..