Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на тока изправи КНСБ срещу КНСБ

Токът за бита ще поскъпне средно с 2 процента, а новите цени може да влязат в сила от 1-ви юли. Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов се надява това да стане, независимо че може да се наложи така наречената такса "задължение към обществото", която бизнесът плаща, да бъде преразгледана заради породеното недоволство. 

Поскъпването на електричеството противопостави един срещу друг отделните браншове и техните синдикални представителства. Така един срещу друг застанаха енергетиците от КНСБ срещу металурзите, също от КНСБ. Според Георги Петров, който оглавява федерация "Енергетици" проблемът са дългосрочните договори за изкупуване на ток.  Големите дупки в НЕК не са защото некадърно се управлява компанията, а защото се изпълняват решения на ДКЕВР, а сега на КЕВР, коментира Петров. По думите му, таксата трябва да се повиши, защото иначе още 280 милиона лева трябва да потънат. Цените са непазарни и това е причината за поскъпването, а не, че НЕК се управлява некадърно, каза той. Държавните предприятия дават най- евтината ел. енергия в държава, искат да си убием златната кокошка ли, коментира Петров.


Увеличението на цената на тока  е много рязко движение за всички енергоинтензивни дейности, където разходите за тока са над 20 процента от всички разходи. Такъв е секторът на металургията заяви в интервю за РП Васил Яначков – председател на федерация „Металици” към КНСБ. Според него, това, което ще се направи не води до възраждане на индустрията, а до унищожаването й. Това е много грешна стъпка и като политическа, и като икономическа мярка. Никой не може да каже какви са тези дупки.


Цялото общество е заложник на енергийната система и е крайно време тези, които са управлявали държавата да си платят  грешките. Защото сега ще се съкратят хора, ще се намалят заплати или ще се замразят, ще намали социални плащания или дейности. Ако не работи индустрията няма откъде да дойдат парите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45