Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дължим протегната, но здрава ръка към гетата - ръката на закона

Засега в България няма етническо напрежение, но това не сваля нивото на риска - смята лидерът на ДСБ. 

Интервюто с него следва заявката му за серия от срещи с министрите от кабинета, които да въведат закон в действие и за ромските гета.

За да се избегне шансът малцина националисти да го разпалят  - трябват действия от страна на държавата- да влезе с полицията, със здравните, социалните служби и с образованието. 

Грешен е моделът на приобщаване в продължение на поне две десетилетия -  държавата умишлено се отдръпна , осигури огромни средства на НПО- та, които не направиха нищо. 

Днес държавата е на ход, да защити закона преди всичко.

Като политици дължим протегната, но здрава ръка към бедстващите хора в гетата, голяма част от които не са престъпници, а също са потърпевши. Трябва да си даваме сметка и за друго - говорим за големите гадове, където има огромни гета, но не трябва да се забравя ежедневното напрежение в малките населени места - коментира Кънев.

И от двете страни на етническото на напрежение стоят различен тип националистически идеи и практики - екстремистите от двете страни печелят от това - и  малцинствените и тези, които манипулират мнозинството- сподели в интервюто пред Радио Плодив Радан Кънев.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27