Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ранното пенсиониране - не за всички

Снимка: БГНЕС

В "Точно днес" по Радио Пловдив продължаваме темата за протестите от сектор „Сигурност”. Този път събеседник ни е икономистът от „Индъстри уоч” Лъчезар  Богданов. 

Какви са икономическите измерения по казуса и как ще се отрази върху пенсионната реформа ранното пенсиониране?

Лъчезар Богданов: Нека да кажем, че далеч не е проблем разбира се от макроикономическо гледище на България ранното пенсиониране специално на служителите на МВР. Така, че дори да се промени по начина, по който първоначално беше предложено от министър Калфин, дори да се направят някакви подобни изменения, това няма изведнъж да обърне балансите в пенсионната система. Годишно се пенсионират общо в целия сектор „Сигурност” около 2000 души от около над 100 000, така, че това няма да обърне нещата драматично. Въпросът по-скоро е принципен -  т. е. пенсионната система трябва да дава усещане за справедливост на всички работещи граждани и от друга страна наистина трябва да си даваме сметка, че сектор „Сигурност”  е достатъчно голям, за да дава пък отражение на пазара на труда. Едно от нещата, които трябва да имаме предвид е, че в момента ако вземем цялата публична и частна охранителна дейност например тя дава над 10 % от заетите в българската икономика, от една страна. От друга страна, служителите в полицията в България са мисля, че са като дял от населението или като брой полицаи на единица население, ние сме на второ място, мисля, че след Кипър в Европейския съюз, с други думи – имаме много служители в системата на държавната полиция, от една страна, от друга страна, те работят малко и се пенсионират рано.

Р. П.: Имат и много повече социални придобивки, да отбележим.

Л. Б.: Разбира се. Въпросът е такъв – когато даваш някакъв вид придобивка, независимо дали е конкретно ниво на заплата, или повече отпуск, или допълнителни средства за храна, или ранно пенсиониране, или някаква награда или бонус при пенсиониране, това обикновено се прави с някаква цел – това се прави да се привличат хора в нежелани професии. Това обаче далеч не е така в България...

...

Това, което е абсурдно в България е, че голяма част от този вид привилегии всъщност се отнасят до ведомството, а не до конкретната професия. С други думи ако си служител и седиш на едно бюро в сградата на МВР можеш да пенсионираш след 27 г. стаж независимо от възрастта, ако си на няколкостотин метра в друго министерство трябва да работиш до 65, така че по-същественото нещо не е дали ще сложим изобщо възраст на сектор „Сигурност”, което разбира се е важно, по-важното е в рамките на сектор „Сигурност” да осмислим дали всички трябва да имат възможност за ранно пенсиониране и това важи за всички други първа и втора категория труд дали правилно и съобразно реалностите на 21 век са определени кои професии дават възможност за ранно пенсиониране.

........

Цялото интервю с Лъчезар Богданов можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54