Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Принудително лечение за общественоопасните наркомани

| обновено на 16.06.15 в 15:35

Сдружение „Майки срещу дрогата” иска промяна в закона, с която опасни за обществото наркозависими да се настаняват принудително за лечение, без да се иска тяхното съгласие. Това съобщи пред журналисти управителят на сдружението Веселина Божилова.

Сега настаняването в клиника или психиатрия става, само ако наркозависимият е съгласен. Това работи при хероинозависимите, които имат „светли” периоди, но не и при тези на амфетамини, защото те или се друсат, или изпадат в тежки депресии.

„Вече има поне 2 случая на младежи, които са на амфетамини и заплашват свои близки, че ще ги убият. Тази дрога предизвиква умопомрачение и зависимите чуват гласове в главите си, които ги карат да вършат страшни неща”, разказа Божилова.

По думите й, амфетамините са модерни сега, защото са много лесно достъпни, а хората, които ги вземат, мислят, че без проблеми могат да се откажат от тях. „В действителност това не е така. Синтетиката предизвиква същата зависимост, ако не и по-тежка, като хероина”, обясни Веселина Божилова.

По данни на Сдружението „Майки срещу дрогата” малка доза хероин се продава за 2 лв., а голяма – 8 лв., а амфетамините са 15 лв/грама. Въпреки това синтетичните хапчета са много модерни, включително и в Пловдив и областта, защото са лесно достъпни, коментира Божилова.

Сдружението „Майки срещу дрогата” започва работа по нов 6-месечен проект, наречен „Наркотиците – преживяно и осмислено”. Проектът цели да информира родители, учители, местна управа за опасностите от дрогата и ще се реализира в 4 града – Смолян, Казанлък, Кърджали и Асеновград.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив е домакин на Дни на иновациите в образованието

Дни на иновациите в образованието се откриват в Пловдив. Учители, директори и експерти от региона ще се съберат за поредица от практически демонстрации и работилници, посветени на новите технологии в обучението. Събитието ще представи роботика, дигитални инструменти и приложения на изкуствения интелект, които вече намират своето място в..

обновено на 07.10.25 в 08:32

Дъждът засега не създава проблеми по улиците на Пловдив

Продължаващият дъжд засега не създава проблем с наводнени райони в Пловдив.  Невралгичното кръстовище на ул. „Индустриална“ и бул. „Александър Стамболийски“ е проходимо и там движението е нормално - съобщи директорът на фирма "Чистота" Десислава Георгиева. Няма затруднения на движението като цяло в пловдивския район „Южен“. На 6 сигнала..

обновено на 07.10.25 в 08:30

Сняг покри Пампорово, Рожен и Превала, няма затворени пътища

Сняг покри проходите „Пампорово“, „Рожен“ и „Превала“ в област Смолян ,  съобщиха от Областното пътно управление – Смолян. Създадена е организация  за почистване, като снегопочистваща техника вече работи по трасетата.  Инциденти няма, но от пътното предупреждават шофьорите да бъдат много  внимателни и подготвени за зимни условия. По данни..

публикувано на 07.10.25 в 08:30

В Пловдивска област са готови да посрещнат очакваните валежи

Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева свика извънредно заседание на Областния щаб за намаляване на риска от бедствия във връзка с очаквани нови обилни валежи на територията на областта. За 10 области за утре е обявен оранжев код за опасно време, сред които е и Пловдив.  Очакваните количества на валежите до полунощ срещу вторник..

обновено на 07.10.25 в 06:16

Министър Вълчев ще посети Асеновград и Пловдив

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще посети днес Асеновград и Пловдив. Преди обед той ще открие. нова сграда на детска градина „Мир“. Тя е с 4 групи за 97 деца. Изградена е по Програмата на МОН за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища. По време на посещението си..

обновено на 07.10.25 в 06:15