Българската енергетика трябва да бъде излекувана, ползвайки примера на редица европейски държави, заяви в интервю за Радио Пловдив енергийният експерт Атанас Тасев. По думите му, в Германия например, проблемите в сектора са решени с пълен национален и политически консенсус, който в България към момента обаче не съществува.
Тасев приветства обаче действията на управляващите и политиците в енергетиката и е оптимист, че "доброто в сектора предстои". Според него, поскъпването на тока е неизбежно, заради сериозния дисбаланс между паричния приход и разхода в енергетиката - още повече, че дефицитът в Националната електрическа компания е 4 милиарда лева.
Атанас Тасев е скептично настроен относно заявката на ГЕРБ в лицето на председателя на "Комисията по енергетика" в Парламента да изкара на светло списък с депутати, обвързани чрез инвестиционен интерес със сектора "Възобновяема енергетика".
"Едва ли има хора от тази категория, които да са толкова елементарни в своите действия и директно да имат участия в подобни проекти", коментира той.
По думите му, системата очевидно е недофинансирана и всички мерки, които са взети досега са недостатъчни, за да може цената на електроенергията да бъде на нивото от преди 5,6 години.
"Освен това, значителна част от енергийните ресурси ние внасяме, а съществува световна тенденция за ръст на цените на тока", каза още експертът.
Той счита, че панацеята в сектора е в плавното повишаване на цената на енергийния микс средно годишно с 5-6%. По този начин само за 3,4 години в системата ще бъдат върнати около 3 милиарда лева и това автоматично ще реши проблема в енергетиката. Освен това, така увеличението на цената на тока няма да се усети драстично от потребителите.
Цялото интервю с Атанас Тасев чуйте в прикачения звуков файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..