Темата за състоянието на българската енергетика и цената на тока продължаваме в в програма "Точно днес" с Александър Ненков, член на комисията по енергетика в парламента и депутат от ПП ГЕРБ.
Александър Ненков: Тази тема се повдига поради ред може би недалновидни политически решения в миналото, които са довели до това, че всъщност всяка година Националната електрическа компания трупа няколкостотин милиона дефицит на година?????????????, а отделно целият дефицит в цялата енергетика, включвайки разходи, направени за „Белене”, за „Цанков камък” надхвърлят около 3 милиарда и половина, приближава даже около 4 милиарда. Така че поради тези причини цената за електроенергията винаги ще бъде тема на обществото, а и още повече, че може да се види една графика, в която цената на електроенергията е по-ниска в сравнение с всичките останали европейски държава и предвид факта, че, ще дам един пример, ако ние приемем, че си плащаме за гориво всеки ден, за да използваме нашите коли и цената, която даваме на бензиностанцията е пазарна и свързана с целия световен мащаб, по същия начин горе долу се получава и с енергетиката, само че трудно обяснимо и хората не могат да разберат също, че трябва да плащаме цената такава каквато е и всъщност държавата трябва да подпомага пък тези, които не могат да си я позволят. И в годините назад, особено предишното правителство се опита да прави социална политика с цената на електроенергията, всъщност ни доведе до този проблем, който днес дискутираме, че всъщност трябва някой да поеме тежестта – дали ще е бизнесът, дали ще е обществото, в крайна сметка трябва да се намери някаква допирна точка, за да може хем да е поносима за потребителите, все пак да не нарушаваме и нормалното функциониране на тези индустрии, на тези предприятия...
Р. П.: Затова обаче със сигурност ще е нужен както национален, така и политически консенсус?
А. Н.: Разбира се. Аз даже се изненадвам, защото видях вчера някои политически сили, особено БСП, че се опитват да яхват така проблема. Както виждате ние за толкова време откакто сме в управление не сме казали една дума за предишното правителство почти и темата енергетика изобщо не трябва да се политизира. Наистина проблемът е сериозен, кой е трупан от много години назад и наистина трябва да се намери консенсус. Вие видяхте, че такава е и нашата политика, нашата идея за избор на регулатор, всъщност доведе до това, че сега имаме един регулатор, а ГЕРБ има реално двама представители в този регулатор от общо 9. Ако имаме желание ние да контролираме цялата тази система и да търсим повече политическия мотив при решенията на регулатора отколкото икономическия, то тогава щяхме да си изберем комисия, която изцяло да удовлетворява нашите желания, а пък всъщност се оказа, че ГЕРБ има двама представители. Всяка една политическа сила има представител в комисията, с изключение на Атака...
Р. П.: Г-н Ненков, в кого е сега топката за цената на тока – в Народното събрание или в регулатора, а може би и в двете?
А. Н.: Аз мисля, че е в Министерството на енергетиката, можем да кажем така... Топката е навсякъде – топката е в парламента, топката е в Министерството на енергетиката, в директора на БЕХ, тъй като в крайна сметка повечето от тези дружества са държавни и имат нужда от сериозна реформа и принципал не е парламентът, а принципал е министърът на енергетиката, така че топката е там. Вчера видях, че има заявка за това, че да се търсят варианти на всичките дружества да им се намаляват разходите с по 10 % на година, което означава не толкова парламентарна подкрепа, а по-скоро реформи в самия сектор, в самите компании.
И другото, разбира се, самият регулатор. Регулаторът, ние малко лицемерно, малко по-вулгарно се изразяваме, но в крайна сметка ние искаме да имаме регулатор, който да определя ценовия модел на икономически и финансови принципи, а не политически, но в момента, в който регулатора издаде някакво решение, което нас не ни устройва политически изведнъж започваме да критикуваме както вчера се получи...
Регулаторът наистина трябва да бъде независим и задача на парламента, на правителството е да даде такива изходни данни, че той да има основание да си промени решението, което е в момента на обществено обсъждане.
..................
Цялото интервю с Александър Ненков можете да чуете в прикачения звуков файл.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..