Директорът на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство към Университета по библиотекознание и информационни технологии – проф. Валерия Фол ще изнесе лекция "Тракийските царства отвъд легендите" в културен център "Тракарт". Събитието се провежда в рамките на "Дни на тракийската култура в Пловдив".
Отговорите на въпросите към проф. Фол – как се съхраняват тракийските ни гробници и светилища, подготвени ли са като цяло за посещения на туристи и успяваме ли да представим тези огромни богатства достатъчно добре пред света, търсим в интервюто с известния траколог в програма "Точно днес".
Как се съхраняват тракийските ни гробници и светилища?
Валерия Фол: Някои добре, други по-зле, т. е. не се полагат грижи. Разбира се, това е въпрос и на финанси държавни и общински, но и на отношение на гражданите към паметниците. Последното е много важно, защото държавата не може да отделя непрекъснато средства и да сложи полицай до всеки паметник, всички ние трябва да имаме съзнанието, че трябва да се грижим за тези паметници, защото всяко наследство е и едно богатство.
Р. П.: В този смисъл успяваме ли да оценим културата си?
В. Ф.: Мисля, че не съвсем. Всичко започва с обучено и възпитано поведение, което всъщност е и култура, затова още от училищна възраст трябва да обясняваме значението на паметниците, не само тракийските, въобще паметниците на културата, на децата, а и да даваме пример с поведението си. В това отношение Пловдив и Пловдивска община е много по-напред от други общини, бих казала, защото непрекъснато се говори и се прави нещо за паметниците на културата.
Р. П.: А успяваме ли обаче да представим тези огромни богатства достатъчно добре пред света?
В. Ф.: Пак ще бъдат критична. Да, пише се много, провеждат се различни симпозиуми, конгреси, но трябва да отчетем, че с новите технологии информационни, комуникационни създават едно поколение, което е по-скоро визионерско, то иска да види, да види в интернет и там нашите паметници не са добре представени...
.......................
Цялото интервю с проф. Валерия Фол можете да чуете в прикачения звуков файл.Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..