Директорът на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство към Университета по библиотекознание и информационни технологии – проф. Валерия Фол ще изнесе лекция "Тракийските царства отвъд легендите" в културен център "Тракарт". Събитието се провежда в рамките на "Дни на тракийската култура в Пловдив".
Отговорите на въпросите към проф. Фол – как се съхраняват тракийските ни гробници и светилища, подготвени ли са като цяло за посещения на туристи и успяваме ли да представим тези огромни богатства достатъчно добре пред света, търсим в интервюто с известния траколог в програма "Точно днес".
Как се съхраняват тракийските ни гробници и светилища?
Валерия Фол: Някои добре, други по-зле, т. е. не се полагат грижи. Разбира се, това е въпрос и на финанси държавни и общински, но и на отношение на гражданите към паметниците. Последното е много важно, защото държавата не може да отделя непрекъснато средства и да сложи полицай до всеки паметник, всички ние трябва да имаме съзнанието, че трябва да се грижим за тези паметници, защото всяко наследство е и едно богатство.
Р. П.: В този смисъл успяваме ли да оценим културата си?
В. Ф.: Мисля, че не съвсем. Всичко започва с обучено и възпитано поведение, което всъщност е и култура, затова още от училищна възраст трябва да обясняваме значението на паметниците, не само тракийските, въобще паметниците на културата, на децата, а и да даваме пример с поведението си. В това отношение Пловдив и Пловдивска община е много по-напред от други общини, бих казала, защото непрекъснато се говори и се прави нещо за паметниците на културата.
Р. П.: А успяваме ли обаче да представим тези огромни богатства достатъчно добре пред света?
В. Ф.: Пак ще бъдат критична. Да, пише се много, провеждат се различни симпозиуми, конгреси, но трябва да отчетем, че с новите технологии информационни, комуникационни създават едно поколение, което е по-скоро визионерско, то иска да види, да види в интернет и там нашите паметници не са добре представени...
.......................
Цялото интервю с проф. Валерия Фол можете да чуете в прикачения звуков файл.В Панагюрище започват тържествата, посветени на 75-тата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище. Те ще протекат в рамките на четири дни. Програмата включва поредица от съпътстващи събития, като кулминацията ще е на 8- ми декември, денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския..
В Пловдив археологическият обект ОДЕОНА част от Форумен комплекс на Филипопол, отваря врати като сцена за провеждане на културни събития. За Одеона ще разкажат археологът – проучвател на обекта Мая Мартинова – Кютова и арх. Румяна Пройкова - съратница и част от екипа на покойната вече арх. Вера Коларова, автор на проекта Музикални домакини..
Регионален етнографски музей – Пловдив открива изложба „ Медникарството – древно и вечно “. Музеят в Стария град ни кани на новата изложба, която ще бъде открита от 17:30 ч. в присъствието на майстори медникари. Експозицията ще ни потопи в дълбоките традиции и история на медникарския занаят – изкуство, което съчетава естетика и..
Книгата „Романът на една жена без качества“ от Ралица Николова ще бъде Кклуб „Петното на Роршах“ – Литертурен салон Spirt & Spirit. Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е кунструиран като дневник, без историята да е изцяло биографична. Модератор ще бъде Ина Иванова...
Творческо обединение "Collegium pro arte+" към Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще открие "Празнична изложба" тази вечер, от 18:00 часа в галерия "Piesa", ул. "Оборище" 10А, Пловдив. В експозицията ще бъдат представени живописни творби, графики и фотографии в разнообразни стилове и техники. Участват всички..