Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без свободен пазар нищо в енергетиката няма да се промени

Утре редица български предприятия ще протестират срещу увеличението на тока, готвено от КЕВР.

След двуседмични дебати в самата комисия, в НС, сред браншовите организации и синдикатите най- вероятно ще се стигне до отлагане на формалното увеличение с месец. То обаче няма да реши проблемите на енергетиката, за чието реформиране тази година е ключова, както твърди председателят на регулаторният орган Иван Иванов.

По темата днес включваме две гледдни точки- на мениджъри- собственици на малък бизнес и на  голямо индустриално предприятие.

СнимкаДимитър Йолтов има хлебопекарна . Сега плаща около 700 лева на месец и изчислява, че с поскъпването разходите му за електричество, които формират 1/8 от всички разходи, ще нараснат до около 1100- 1200 лева. Какво ще последва от това за бизнеса му- при свитото потребление- чуйте от прикачения звуков файл на разговора с него.

СнимкаСобственикът на "Хелиос метал център" Кирил Василев - купува ток от свободния пазар от търговец,  който от своя страна купува електричество от борсата в Будапеща. С новия си доставчик е свалил цената с 34%. 

Притесненията му са , че с новите тежести пред българския бизнес позициите на европейските пазари ще бъдат отслабени.

Според него волята за реформи няма, защото по веригата посредници има толкова мощни финансови интереси. Все едно тези, които са си ги осигурили да си отсекат  доброволно ръката, която прибира толкова много- коментира Василев.

И двамата бизнесмени по различни причини няма да се включат в протестите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21