Мюсюлмани от цяла Южна България се събраха на мирен протест пред "Куршум джамия" в Карлово, за да поискат тя да стане действащ храм, а не да бъде превърната в музей. Десетки жители на града освиркваха митинга, на който присъства и главният мюфтия Мустафа Хаджи. До напрежение не се стигна.
Това според нас е провокация, подчерта Ахмед Ахмедов, който беше категоричен, че не мюсюлманската общност търси етническо напрежение.
В Карлово групата мюсюлмани, предвождани от духовните си водачи по места, дойдоха, след като тази сутрин стана ясно, че Пловдивският административен съд е отменил забраната за протеста от вчера на кмета на Карлово Емил Кабаиванов.
"Куршум джамия", където се провеждат археологически проучвания, не е действащ храм, а историческа сграда и паметник на културата, който отдавна е изгубил духовното си предназначение, мотивира се Кабаиванов.
Самите хора, идвайки в шествие към "Куршум джамия", споделиха:
Искаме джамията да си остане като джамия. Както има църкви, хората ходят за молитви, така и турците да имат място за молитви. Много години тя не е била действащ храм. Да. През комунизма беше забранено, но сега живеем в 21-ви век и в края на краищата всеки има избор. В последните времена в България се случва, че има омраза срещу мюсюлманите. Ние не искаме да допуснем това нещо да продължава така.
На площада около джамията групата, пристигнала с няколко автобуса, беше очаквана от стотина жители на Карлово, които заявиха:
Мисля, че трябва да си остане паметник на културата и да няма такива разделения в града. ДПС се стреми така да настрои хората. Искам да кажа, че трябва да бъдем единни, без значение кой каква вяра изповядва, но все пак историята да се запази такава, каквато е била.
По време на митинга двете групи останаха разделени от полицейски кордон и до края на мирния протест въпреки скандиранията нямаше напрежение. След молитва, водена от главния мюфтия Мустафа Хаджи, с голям плакат, гласящ: "Спрете унищожаването на храмовете в европейска България", участниците в митинга напуснаха мястото под полицейска охрана.
В 60 секции от всички 11 626, в които е трябвало да има видеонаблюдение, не е имало видеозапис - това сочат данните от Информационно обслужване, които са предоставени на Централната избирателна комисия. ЦИК реши да поиска от съответните районни избирателни комисии да събират информация от секционните комисии и да съставят актове за установяване на..
Пиян мъж нападна лекар във филиала на Спешна помощ в Първомай, а в Пазарджик мъж преби съпругата си. В късните часове на нощта в Първомай мъжът завел детето си в здравния център, където обаче по неустановени причини изпаднал в агресивно състояние и започнал да буйства. 33-годишният баща се нахвърлил върху дежурния лекар с обиди, а след..
Жителка на пловдивското село Брестник алармира за отравяне на бездомни кучета в селото. Според нея това е честа практика в населеното място, но последният случай е отпреди няколко дни, когато е застреляно бездомно куче, познато на всички в населеното място. Според Диана Маламова случаите на отровени животни не са малко, но последният е..
Жителите на Катуница се подготвят за протести заради продължаващото обгазяване на селото от тлеещото депо за утайки – стана ясно на днешното заседание на Общинския съвет в Садово. Съветниците са настояли за спешно решение на проблема с въздуха и мерки за предотвратяването на бъдещи подобни ситуации. Според председателя на Общинския съвет в..
Да бъдат прекратени предсрочно договорите на шефовете на МБАЛ „Свети Мина“ и на ДКЦ „Изток“ предлага заместник-кметът Иван Стоянов. Двете предложения влизат на предстоящата на 7 ноември сесия на Общинския съвет. Причината са лошите финансови резултати. В мотивите е посочено, че болница „Свети Мина“ е на загуба в размер на 52 999 лева към 30..