Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Гърция никой не знае, какво ще стане утре

Финални сцени на гръцката трагедия, начални – за  омиротворяване на еврозоната или ново отлагане на агонията с неясни икономически последици за  семейството на Европа?  Крайният срок за някаква яснота около тези въпроси изтича тази нощ, заедно със спасителната програма на Гърция с кредиторите. 

Сега думата има народът - парламентът подкрепи предложението на правителството за референдум по последното предложение на кредиторите за отпускане на 15,5 милиарда евро за следващите  пет месеца, но само при условие че Гърция се съгласи да увеличи данъците и да намали разходите.  Как активните хора приемат случващото се в държавата? Барометъра на общественото настроение в Гърция ще проверим в директна връзка в ефира с Илияс Халиянис - магистър-фармацевт от Комотини, член на националното ръководство на съюза на фармацевтите: 

За първи път в Гърция  ситуацията е много лоша – има напрежение, хората не могат да извадят пари от банките. Те са затворени от вчера до 5 юли и това означава, че в края на месеца, когато се получават пенсии и заплати, хората не могат да посрещат дневните си нужди. Моето семейство е с две деца, искам да отида до магазина да взема мляко и не мога, защото имам само 60 евро. И така ще е всеки ден – нищо не мога да си купя, защото не зная, какво ще стане в бъдеще.  Когато бях в България, живеех до църквата „Александър Невски” и виждах хората, които викаха тогава през 1997 г. „Който не скача, е червен”. Въпросът в Гърция не е между червените и сините, за нещо, което отива до задънена улица. 

Трябва да видим,какво ще стане утре и никой не може да отговори – нито червените, нито сините. Тези последни 5 години бяха само данъци и развитие, което ни обещаха и  ЕС,  МВФ, и гръцката власт и .... за съжаление, не стана нищо. След това, което стана с банките, кризата не е вече само икономическа. Големите фирми спряха да дават лекарства за Гърция и сега не знаем, дали утре пациентът ще намери лекарството си, не само, дали ще успее да го плати. Частта, която сега се дава, е около 70%. Ако някой обаче взема лекарство за диабет, то струва повече от тези  60 евро. Освен това, количествата, които големите американски и германски фирми ни изпращаха, сега са много малки. Не можем да отговорим на въпроса: какво ще стане – за парите, за лекарствата, ситуацията е много тежка.

Никой не знае и не може да каже, какво ще стане на следващия ден. Премиерът реши няколко проблема с този меморандум. ЕС обаче не прие посоката за развитие на преговорите, която Ципрас даде и затова той назначи този референдум. Аз не мога да кажа, дали ще бъде по-добре или по-лошо след референдума на 5 юли в Гърция. Ако отговорът е „не” на ЕС, трябва да се намери национална политика за посоката на развитие. Другото е – ЕС да намали този дълг, за да съществуваме с евро или да се върнем към драхмата. 

Интервюто с Илияс Халиянис, магистър- фармацевт от Комотини може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нужен е стандарт за използване на ботулиновия токсин

Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият  токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..

публикувано на 05.02.25 в 15:58

Три организации с протестна дата срещу високите цени на храните

В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..

публикувано на 05.02.25 в 15:51

Ботулизъм след ботокс не е описан в научната литература

За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:55

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..

публикувано на 05.02.25 в 10:54

Атанасова не бива да е член на Венецианската комисия

Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия?        Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..

публикувано на 05.02.25 в 10:27