Как Европа заявява своята солидарност по отношение на Гърция? Въпросът е към евродепутата Андрей Ковачев. Научаваме от последните минути, че Жан Клод Юнкер дори е направил последно предложение на Гърция, Алексис Ципрас го е отхвърлил. Кажете, какви са в момента коментарите и нагласите. Как вие коментирате ситуацията?
Евродепутатът Андрей Ковачев: Необходими са реформиране на пенсионната система, държавната администрация, и ефективното събиране на държавните вземания.
Андрей Ковачев: Солидарността е двупосочна улица. Няма как само от едната страна да се показва солидарност нищо, че европейските институции и европейските страни-членки многократно показаха солидарност в последните години към Гърция, многократно бяха направени отстъпки и спрямо продължителността на изплащането на дълга от 15 на 30 г., намаляване на процента, отписване на една голяма част от дълга. Само нека да си припомним, че през 2012 г. 75 % от частния дълг беше опростен – това са някъде над 107 милиарда евро, така че от другата страна не може да не се направят съответните стъпки към постигането на този компромис.
Да, трудно е, когато си свикнал на хубаво, на добри условия – високи пенсии, ранно пенсиониране, доста раздут административен щат с високи заплати, трудно или пък почти никакъв контрол при събирането на данъците, на приходите в държавата да направиш тези реформи, които да стегнат държавната администрация да бъде по-ефективна, да събира достатъчно добре държавните вземания. Това е изключително важно нещо. Не може с лека ръка да се оставят нещата, да не се събират вземанията, което се е случвало в последните десетилетия в Гърция.
Тук не става въпрос само за Ципрас, разбира се. За това са виновни и предишните правителства – било то леви или десни, или както и да са се наричали, така просто са били изоставени. Сигналите от европейските лидера са, че този референдум ще бъде не за условията, а "за" или "против" еврото. Начинът на допитване към гражданите е неподходящ, противоречи и на самата Конституция на Гърция по финансови въпроси да се правят референдуми. Използва се за извиване на ръце на кредиторите, защото на самите гърци и на Ципрас им е ясно, че никой не иска да излязат от еврозоната.
Между другото, вина имат и европейските институции, които са вярвали сляпо на гръцката статистика. Пак казвам, солидарността е двупосочна улица. Eврозоната и Европейският съюз може да преодолеят едно излизане на Гърция от еврозоната, но от психологическа гледна точка, това е изключително голям провал на еврозоната и може да има много тежки последици за нея.
Повече чуйтев звуковия файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..