Как Европа заявява своята солидарност по отношение на Гърция? Въпросът е към евродепутата Андрей Ковачев. Научаваме от последните минути, че Жан Клод Юнкер дори е направил последно предложение на Гърция, Алексис Ципрас го е отхвърлил. Кажете, какви са в момента коментарите и нагласите. Как вие коментирате ситуацията?
Евродепутатът Андрей Ковачев: Необходими са реформиране на пенсионната система, държавната администрация, и ефективното събиране на държавните вземания.
Андрей Ковачев: Солидарността е двупосочна улица. Няма как само от едната страна да се показва солидарност нищо, че европейските институции и европейските страни-членки многократно показаха солидарност в последните години към Гърция, многократно бяха направени отстъпки и спрямо продължителността на изплащането на дълга от 15 на 30 г., намаляване на процента, отписване на една голяма част от дълга. Само нека да си припомним, че през 2012 г. 75 % от частния дълг беше опростен – това са някъде над 107 милиарда евро, така че от другата страна не може да не се направят съответните стъпки към постигането на този компромис.
Да, трудно е, когато си свикнал на хубаво, на добри условия – високи пенсии, ранно пенсиониране, доста раздут административен щат с високи заплати, трудно или пък почти никакъв контрол при събирането на данъците, на приходите в държавата да направиш тези реформи, които да стегнат държавната администрация да бъде по-ефективна, да събира достатъчно добре държавните вземания. Това е изключително важно нещо. Не може с лека ръка да се оставят нещата, да не се събират вземанията, което се е случвало в последните десетилетия в Гърция.
Тук не става въпрос само за Ципрас, разбира се. За това са виновни и предишните правителства – било то леви или десни, или както и да са се наричали, така просто са били изоставени. Сигналите от европейските лидера са, че този референдум ще бъде не за условията, а "за" или "против" еврото. Начинът на допитване към гражданите е неподходящ, противоречи и на самата Конституция на Гърция по финансови въпроси да се правят референдуми. Използва се за извиване на ръце на кредиторите, защото на самите гърци и на Ципрас им е ясно, че никой не иска да излязат от еврозоната.
Между другото, вина имат и европейските институции, които са вярвали сляпо на гръцката статистика. Пак казвам, солидарността е двупосочна улица. Eврозоната и Европейският съюз може да преодолеят едно излизане на Гърция от еврозоната, но от психологическа гледна точка, това е изключително голям провал на еврозоната и може да има много тежки последици за нея.
Повече чуйтев звуковия файл.
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..
Отказът на президента Румен Радев да покани на консултациите ДПС - Ново начало е нарушение на чл.91 от Конституцията. Той няма право да елиминира или да дискриминира която и да е от парламентарна сила, коментира журналистът Валерия Велева. Такова прегазване на Конституцията не си е позволявал нито един държавен глава, но то не е първото нарушаване на..
България има нужда от правителство, всички сме много изморени от избори, за три години в политиката съм вече в 5-парламент и това не е смешно, а абсурдно, каза в предаването "Точно днес" депутатът от ПП- ДБ Манол Пейков. Той коментира различията между партиите от коалицията по отношение на преговорите за правителство. По думите това нормално наличие..
Преди Бойко Борисов да оттегли кандидатурата си за премиер няма смисъл да се надяваме да започнат по същество разговорите за правителство. Това коментира политическият анализатор проф. Светослав Малинов след първия ден на консултации при президента за съставяне на кабинет. Той се аргументира с факта, че всички партии, които е възможно да..
Президентът Румен Радев започна днес консултации с парламентарните сили за съставяне на правителство, като първи бяха ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Същевременно вчера и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на ПП и бивш премиер Кирил Петков заради незаконния арест на Бойко Борисов преди 2 години. Не е толкова важно защо сега..