Как Европа заявява своята солидарност по отношение на Гърция? Въпросът е към евродепутата Андрей Ковачев. Научаваме от последните минути, че Жан Клод Юнкер дори е направил последно предложение на Гърция, Алексис Ципрас го е отхвърлил. Кажете, какви са в момента коментарите и нагласите. Как вие коментирате ситуацията?
Евродепутатът Андрей Ковачев: Необходими са реформиране на пенсионната система, държавната администрация, и ефективното събиране на държавните вземания.
Андрей Ковачев: Солидарността е двупосочна улица. Няма как само от едната страна да се показва солидарност нищо, че европейските институции и европейските страни-членки многократно показаха солидарност в последните години към Гърция, многократно бяха направени отстъпки и спрямо продължителността на изплащането на дълга от 15 на 30 г., намаляване на процента, отписване на една голяма част от дълга. Само нека да си припомним, че през 2012 г. 75 % от частния дълг беше опростен – това са някъде над 107 милиарда евро, така че от другата страна не може да не се направят съответните стъпки към постигането на този компромис.
Да, трудно е, когато си свикнал на хубаво, на добри условия – високи пенсии, ранно пенсиониране, доста раздут административен щат с високи заплати, трудно или пък почти никакъв контрол при събирането на данъците, на приходите в държавата да направиш тези реформи, които да стегнат държавната администрация да бъде по-ефективна, да събира достатъчно добре държавните вземания. Това е изключително важно нещо. Не може с лека ръка да се оставят нещата, да не се събират вземанията, което се е случвало в последните десетилетия в Гърция.
Тук не става въпрос само за Ципрас, разбира се. За това са виновни и предишните правителства – било то леви или десни, или както и да са се наричали, така просто са били изоставени. Сигналите от европейските лидера са, че този референдум ще бъде не за условията, а "за" или "против" еврото. Начинът на допитване към гражданите е неподходящ, противоречи и на самата Конституция на Гърция по финансови въпроси да се правят референдуми. Използва се за извиване на ръце на кредиторите, защото на самите гърци и на Ципрас им е ясно, че никой не иска да излязат от еврозоната.
Между другото, вина имат и европейските институции, които са вярвали сляпо на гръцката статистика. Пак казвам, солидарността е двупосочна улица. Eврозоната и Европейският съюз може да преодолеят едно излизане на Гърция от еврозоната, но от психологическа гледна точка, това е изключително голям провал на еврозоната и може да има много тежки последици за нея.
Повече чуйтев звуковия файл.
България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..