Гърците излизат на референдум днес, за да се произнесат дали одобряват или не условията на кредиторите за отпускането на спасителната за страната финансова помощ. Допитването се провежда на фона на затворени банки и недостиг на пари в брой, капиталов контрол, политическа несигурност и социално напрежение. Гръцкото правителство се обявява за вот "не" на исканията на кредиторите. Някои гръцки и европейски представители разглеждат днешното всенародно допитване като референдум за или против напускане на еврозоната. Според социолозите изходът от днешното допитване е непредвидим.
Положението в Гърция се променя с всеки изминал час. Това сподели в интервю за Радио Пловдив българката Мария Хаджи, която повече от 25 години живее в гръцкото селище Комотини.
Семейството на Мария има магазин за хляб и кафене, но в момента е потърпевшо от гръцката криза. Мария сподели, че в страната има голямо напрежение и заради кризата, и заради утрешния референдум, на който младите искали да гласуват с "не", а по-възрастните категорично с "да".
Искаме да останем в Европа, защото друг път за нас няма, коментира още българката, за която животът от години е свързан с Комотини. По думите й преди няколко дни е имало истерия сред гърците от презапасяване с хранителни продукти, но този стрес вече е преминал.
60-те евро, които всеки в южната ни съседка може да тегли на ден от банките обаче не стигали за нищо.
За да бъде законен референдумът, пред изборните урни трябва да се явят най-малко 40 на сто от избирателите, тоест четири милиона души. Резултатите от него са от ключово важно значение и за бъдещето и на правителството на радикалната левица СИРИЗА, което беше първото подобно в ЕС.
"Може да се пренебрегне правителството, но никой не може да пренебрегва народа" - заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас, след като гласува в атинско училище. Той каза, че това е празничен ден, в който гръцкият народ изпраща много мощен сигнал, че трябва "да живее с достойнство в Европа".
Финансовият министър Янис Варуфакис нарече референдумът „свещен момент на надеждата“ и заяви, че еврото и демокрацията могат да съжителстват заедно.
„След пет години неуспехи и загуби гръцкия народ има възможността да реши въпроса за последния ултиматум на Еврогрупата и партньорите“, каза Варуфакис, след като гласува на референдума. „Това е свещен момент, това е момент на надежда за цяла Европа, този момент дава надежда на Европа, че общата валута и демокрацията могат да съжителстват заедно“, каза още министърът.
Гласа си на референдума даде и гръцкият президент Прокопис Павлопулос. "Днес е ден на гражданина и само той има правото да вземе осъзнато решение, което да отчита националните интереси и което да се грижи за бъдещето на страната", каза той и подчерта, че независимо от резултатите от вота, гърците трябва да останат единни.
От своя страна лидерът на главната опозиционна партия Нова демокрация бившият премиер Андонис Самарас, след като гласува, заяви: "Ние казваме "да" на Гърция, казваме "да" на Европа".
Първите предварителни данни следпреброяването на гласовете ще бъдат обявени около 20:30-21 чместно време. След затварянето на избирателните секции в 19 ч евъзможно да бъдат огласени екзитполове.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..