Евродепутатът Светослав Малинов с отговор на въпрос: „В каква нова ситуация се оказа Гърция” след вчерашното „Не” за кредиторите на референдума:
Не мисля, че има някаква голяма промяна след референдума и ако някой си е мислел, че Европа не е очаквала този резултат, се лъже. Миналата седмица финансовите министри от еврозоната се шегуваха с това, какъв ли би бил резултатът от референдум, в който длъжниците трябва да гласуват срещу кредиторите. Резултатът е такъв: длъжниците гласуват категорично против кредиторите. Проблемът обаче е, че Гърция сега е в по-тежко положение, отколкото беше миналата седмица. Тя е във фалит спрямо МВФ, което означава, че достъпът до нови свежи кредити е отрязан и единствената надежда на хората, които ще имат работа с гръцките банки и гръцките пенсионери, това са кредиторите, чиито предложение току що те отхвърлиха. Политическата логика изисква да се вземе предвид, че две трети от хората не искат повече реформи, а икономическата – че те нямат друг избор. Гърците се изказаха, но сега решенията ще бъдат взимани от други. Защото не става дума за окупация, а за дълг, за пари, които гърците са похарчили доброволно и в пълно съзнание, коментира Малинов.
Гърция може и да изпадне в хуманитарна криза. В крайна сметка, когато отказваш смятаното от кредиторите справедливо предложение,. Трябва или да се договориш за по-добро споразумение или да понесеш последствията. В момента гърците гласуват за по-добро споразумение, но със същия лидер, който се провали при първото. Кои са кредиторите? Те не са банкери, а правителства, финансови министри, които трябва да дадат парите на своите си данъкоплатци: холандският – на холандците, финландският – на финландците, испанският – след тежки реформи сега трябва да отдели 25 милиарда за Гърция. Т.е. това са решения, които трябва да бъдат взети от политически лидери, които също имат демокрация и избиратели и ще бъде крайно любопитно, как ще се разберат сега с Гърция при сегашната ситуация.
Гръцкият премиер казва: да бъде демокрация и следва референдум. Резултатът е ясен. Сега е редно всяка отделна държава-кредитор да попита своите данъкоплатци: „Да бъде демокрация. Смятате ли, че трябва да опростим 10,15,20,30% от гръцкия дълг към нашата страна, към самите вас? Моля, гласувайте!” На референдума трябва да се отвърне или с други референдуми или поне с гласуване в парламентите. Меко казано, поне в парламентите финансовите министри и премиерите трябва да занесат новото предложение на гърците, което все още не сме видели, и да го гласуват. Това трябва да бъде прегласувано. Защото гръцката демокрация не е от друга планета или от друг клас, в сравнение с другите европейски демокрации. Какъв ли би бил резултатът от гласуването в еврозоната, ако гражданите бъдат питани, дали да трябва да им бъдат върнати дълговете. Резултатът е ясен и разривът е неизбежен, коментира евродепутатът Светослав Малинов. Чуйте повече в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..