Резултатите от гръцкото "Охи" и отражението върху регионалната и общоевропейска политика коментира в интервю за Радио Пловдив бившият външен министър Надежда Нейнски.
Според нея Европа не може да си позволи да превърне Гърция в прецедент, това би означавало да се сложи край на цялата солидарност отговорността, защото ЕС не е само общност на споделени права, но и на поети ангажименти и правила.
Гърците говорят за достойнство, но тези които спазват правилата - нямат ли достойнство - пита в интервюто бившият външен министър.
По думите и с цялото си поведение премиерът Ципрас е показал, че иска пари, но не иска да прави реформи и иска да продължи да трупа дългове, въпреки че обвинява предшествениците си за това , че са ги натрупали.
Надежда Нейнски коментира и наличието на има втори план в ситуацията с Гърция, за който на този етап не се говори много.
Кредитори на южната ни съседка са не само банки, но и държави- например Германия - тогава и те трябва да проведат референдуми дали са съгласни Гърция да не им върне пари.
Оставката на финансовия министър Варуфакис показва, че не са целели действителни преговори, а нагнетяване на напрежение е още една от тезите на Нейнски.
Що се отнася до потенциалните възможности за ефект на доминото, тя отговори, че това ще зависи от начина, по който ЕС ще преговаря ще покаже дали може да защити позицията си, че "Когато пиеш- си плащаш".
У нас гръцката криза ще повлияе на икономиката заради многото гръцки фирми, които работят в България, но във вътрешнополитически план ефектите ще се проектират не пряко, а през това как ЕС ще отиграе ситуацията - прогнозира Надежда Нейнски.
Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев . Той посочи, че голямото..
На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..