Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МБАЛ "Св.Пантелеймон" може да фалира заради лимитите

Снимка: plovdiv.topnovini.bg

Как ще се отрази и на пациентите, и на лечебните заведения реформата на Петър Москов, разделяща здравните услуги на основен и на допълнителен пакет – отговорите търсим от доц. Петко Недев – директор на една от големите общински болници  в Пловидв „Свети Пантелеймон”.

Ще проработи ли така предлаганата здравна реформа особено в частта, разделяща ги на основен и допълнителен пакет?

Петко Недев: Това е една от големите загадки, защото разделянето на основен и допълнителен пакет като мотив и като намерение не е лошо, за да могат да се регулират болестите, да се отделят ресурси, организации и т. н. Но както се казва, дяволът е в подробностите. Откъде произлизат подробностите, които са решаващи при прилагането на този закон. Първо, самите болести, които по своята природа не четат книги, нищо още по-малко наредби и те могат да преминават през различни свои състояния... До голяма степен има консенсус по т. н. обществено значими заболявания, тъй като те се изследват по обективни критерии, продължителност на живота, смърт и т. н. инвалидизация. В този смисъл обаче самата наредба е практическо ръководство за прилагането на закона и вече от тук могат да произлязат редица неудобства и недоразумения. 

Р. П.: Т. е. трябва да се работи много ясно и категорично в наредбата по отношение на негативите и позитивите, които ще донесат здравната реформа и свързана с нея съответно неотложна спешна помощ.

Последно – да обобщите какво е финансовото състояние на „Св. Пантелеймон”.

Петко Недев: Финансовото състояние до 31 декември 2014 г. беше много добро, но това заради ограничение в плащането на една болница като нашата, която работи много спешна медицина, да бъде ограничена дори под 90 %, ще се отрази негативно и болницата след 5 – 6 месеца може да блокира, защото ние имаме много спешни случаи. Така че аз ще разчитам на здравия разум и корекциите, които ще направи Надзорния съвет за лечебни заведения, които имат спешен случай в звената по хирургия, лицево-челюстна, урология, вътрешни, стигащи вече до 90 %, а три интензивни отделения работят само 100 % случаи. Това е огромен ресурс, който ние няма как непрекъснато да осигуряваме. Ще минат няколко месеца – ще се изчерпат възможностите и аз не случайна казвам, че риска за фалиране е напълно възможен. А първо ще минем през един друг етап, когато лекари и сестри ще ни напуснат и тогава какъв е смисълът за по-нататъшно финансиране, тъй като болницата няма да има хора, с които да работи.

...........

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55