Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Структурните промени в съдебната власт са недостатъчни

Снимка: БГНЕС

Важното е дали ще има промяна по-същество в съдебната система, коментира Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.

 По думите му големият проблем е,  че има една система, в която няма осъдителни присъди.

 Това е системата с най-ниско доверие, и това е резултатът не от последните 5 години, а от 15 години назад. Големият проблем е как съдят съдиите, особедно на по-високите инстанции, твърди анализаторът.

По думите му  хората практически не очакват нищо от система, в която няма осъдителни присъди.

„И докато не се промени това, тоест докато няма нагласата, че може да има осъдителни присъди срещу силните на деня, срещу икономически силни хора, срещу икономико-криминално силни, нищо няма да се случи“, добави анализаторът. По думите му в системата трябва да влязат хора, които не се обвързани с адвокатски лобита.

"Силните на деня, магистрарите от най-високите етажи станаха толкова влиятелни, че в някой отношения са по-влиятелни от изпълнителната и законодателната власт. И който си позволи да говори срещу тях, започва да има проблеми, става въпрос за политиците", уточни Безлов. Според него никой не смее да говори, че съдът е несправедлив.

Това е проблемът, който никой не  атакува. Структурните проблеми няма да решат по-същество реформата.

Тихомир Безлов: Не съм си мислел какъв вариант точно ще се приеме и дали ще се стигне до консенсус, имаше много предположения, струва ми се, че като цяло не се случи нещо, което да ме изненада, стигна се до някакъв вариант на договореност, прие се някаква част от старите предложения, други отпаднаха, така че по-скоро не е изненада и ми се струва, че е в рамките на очакваното.

Р. П.: Очакваното всъщност е в действителност да има реформа и нещо да се случи  в съдебната система. Но това, което видяхме дали ще доведе до реално приложение на реформата? Разбира се този законопроект трябва да се гласува от Народното събрание, ще чакаме между първо и второ четене и решението на Конституционния съд.

Т. Б.: Това, което в момента се случва е по-скоро политически процес, а не толкова е свързан със съдебната реформа, макар че безспорно ще има известни промени, сега доколко сериозни ще са, това вече е друга тема. Например това, че магистратите ще гласуват директно, а не през т. н. представители – ще бъде разлика.

Аз имам по-друга представа за това, което ще се случва в съдебната система и мен по-скоро ме интересуват хората, които вземат решения – говорим за съдии и прокурори, как те всъщност се наместват спрямо съдебния процес. Това е големият проблем, че вие имате една съдебна система, в която няма осъдителни присъди срещу изключително фрапиращи случаи на беззаконие.  И това, което хората не случайно казват постоянно, когато ги питат, преди всичко в разни анкети иначе тях никой не ги пита по същество, съдебната система е системата с най-ниско доверие. Съдебната система, между другото и това изключително ниско доверие, е резултат не от последните пет години, а от преди 15 години и от тогава спада само малко надолу, така че достигна до такова ниско ниво, че хората практически нищо не очакват.

За мен големият проблем е как съдят, особено в най-високите инстанции – апелативните съдилища, във ВАС, в Касационния съд. Имаме стотици присъди на много известни криминални лица, които са оправдателни или отлагащи, или т. н. Реалността, която е и изключително силни адвокатски компании, които директно влияят на съдиите, на най-високо ниво и съдии, които просто така както те си казват помежду си уреждат живота. Това всъщност е проблемът и никой не го атакува този проблем, а дали това ще разделим на едно, на пет, на седем Висшия съдебен съвет – няма значение.

Аз си мисля, че тези структурни промени няма да решат нещата по същество. Хората, които са на самия връх от преди 15 г. и ако им погледнете възрастта те се очаква да останат още 15 г. на върха. 

Цялото интервю с Тихомир Безлов и мнението на пловдивчани за съдебната реформа може да чуете в прикачения файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21