Украинската криза, иранската сделка и гръцката драма имат връзка с балканската газова геометри, защото са свързани с газа. Мнение на проф. Нина Дюлгерова професор по международни отношения, доктор по история, доктор на икономическите науки.
Балканите са част от широкомащабна, но динамична и многовекторна панорама, в която геополитическият модел вече бързо се разчупва и по-видим е хаоса и динамиката, в които трудно се откриват акценти, но тези три акцента украинската криза, иранската сделка и гръцката драмау които имат връзка с балканската газова геометри, дават ориентир.
Проф. Дюлгерова включва в "балканската газова геометрия" още Турция, Македония, и Полша.
Конкретиката е свързана със следното – 1 декември 2014 г. руският президент направи политическото изявление – отказ от „Южен поток”, след което влезе в една позната схема подобна на 2012 г. – България отказа Бургас – Александруполис и там се тръгна пак в турския вариант, който остана само в сферата на политическите пожелания. В случая смятам, че ние половин година наблюдаваме политически рокади и изявления, декларации, подписване на някакви споразумения предварителни, които и според мен са част от политическия пъзел, но не са част от конкретиката за реализацията на подобен проект. От няколко месеца вече е коренно различно – категорично е свързано с Гърция и минава директно малко през турска територия и директно към гръцката граница. „Южен поток” никой не е спрял нито финансирането, нито е закрил проектните компании, което говори, че там също са на стендбай положение.
Според проф. Дюлгерова актуалният сега Турски поток е свързан с толкова много обстоятелства, които биха пречили повече , отколкото от Южен поток, който не е закрит, и е готов около 90-95 процента.
Аз лично съм твърд привърженик на това, че „Южен поток”, в не зная какво точно време – година, две, три, ще тръгне към реализация, защото той е на 95 % решен в политически, икономически план.
Р. П.: С участието на България ли?
Н. Д.: Да, да, да, разбира се.
Р. П.: Какво става с „Белене”, какво ще се случи?
Н. Д.: С „Белене” търси се някой, разбира се да е извън Русия, който да вкара пари, но същевременно да гарантира финансовата подкрепа на политическата власт, която ще даде възможност за реализацията на този проект. „Козлодуй” според мен е в историята и той беше част от политическата риторика и битката между бившите управляващи и настоящите управляващи, но тъй като енергийната, как да кажа, ще използвам думата „каста” вече, енергийната каста продължава да е актуална и за нея няма значение кой е на власт, тя ще се ориентира и ще направи всичко възможно да реализира един от двата проекта. Аз съм по-склонна да мисля за АЕЦ – Белене, защото там много повече пари могат да се акумулират, по-реално е АЕЦ – Белене да тръгне, докато АЕЦ – Козлодуй има прекалено много препятствия и технологични, освен политически и икономически.
Цялото интервю с проф. Дюлгерова е в звуковия файл.
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..