Разговор в програма "Точно днес" за референдума и изборните правила - осъщестяваме го с политолога Димитър Димитров, който преподава избори и избирателни системи и електорална социология в Софийския университет.
Народното събрание отхвърли първия и втория въпрос на президента Росен Плевнелиев, но пък питанeто за дистанционния вот остава пред нас - избирателите.
Димитър Димитров: За мене лично изненада не заради друго, а защото част от депутатите на ГЕРБ оттеглиха, хайде така да го кажем, съгласувано, организирано не подкрепиха двата въпроса, което всъщност в крайна сметка доведе до това, че не се събра необходимият брой гласове. По повод например за задължителното гласуване не достигнаха 5 гласа, при това 5 гласа при повторено гласуване, тъй като на първо гласуване въпросът беше приет.
Р. П.: Да, но защо се стигна до там според вас, г-н Димитров, нали трябва да направим тази реформа дори и тук, в избирателните ни закони, защо волята не преодоля?
Д. Д.: Заради, заради опасения, да не кажа страх, недостатъчно информираност, да не кажа некомпетентност. Разбира се има и техническа причина – за да бъде джентълмен и да не влиза в компетенциите на Народното събрание президентът внесе въпроси, които са максимално широко формулирани и позволяват различни възможни решения, например мажоритарността може да бъде реализирана по няколко десетки начини, задължителността в зависимост от това как хващаме степента на задължителност, колкото електронното гласоподаване т. е. гласуването по интернет въпросът е толкова зависим от технологичния капацитет, че нещата трудно могат да бъдат решени с висшегласие. Това, което президентът целеше с инициирането на референдума беше трите въпроса да бъдат вкарани в дневния ред на Народното събрание и да не бъдат заобикаляне.
Според мен депутатите действаха, както ви казах, с идея за много кратък хоризонт и с недостатъчна информираност, но те няма как да заобиколят и трите въпроса, както и много други, най-вече, свързани със списъците и регистъра на избирателите, когато догодина все едно ще трябва да пристъпят по една или друга причина към пренаписване на кодекса. Надявам се Патриотичния фронт да удържи на искането си, или ако щете на ултиматума си, или ако искате твърдия апел към ГЕРБ изборните закони да бъдат преразгледани, по-точно Изборният кодекс. И понеже догодина ще се намираме в следизборно време – декември, януари и февруари, все едно ще се правят опити за ревизия и тогава същите тези въпроси как да изглежда мажоритарността, колко да бъде задължително гласоподаването ще си влезе в дневния ред и депутатите отново ще трябва да се произнесат.
Р. П.: Г-н, кое е належащото, не само за референдумите, а това, което наистина трябва да променим в избирателната ни система?
Д. Д.: Не познавам експерт, който да не започне с това, че трябва да се изработят избирателните списъци по друг начин – сегашният е физически и морално и да не кажа остарял и няма нищо общо с действителността. Трябва да се направи регистър на избирателите, в който изборният адрес да е производен от настоящия адрес и всеки избирател да контролира този свой изборен адрес по определен ред. Извинявам се, че е малко сложно казано, но без да имаме регистър на избирателите ще продължаваме да имаме 7 милиона имена, но тях може би милион, милион и нещо просто нямат достъп до избирателния участък, в този смисъл са фантоми. Даже няма смисъл да ги изчистваме – трябва просто да знаем кои са, къде са, на кой адрес и ако могат да подадат гласа си по интернет – да го подадат, ако не името им да не фигурира в списъците в страната.
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..