Жалба до Европейската комисия заради продължаващите закононарушения при строежа на зоологическата градина в Пловдив е изпратило пловдивското Сдружение „ГЕО”.
Това съобщи социологът Васил Къдринов, представител на Сдружение „ГЕО”, чиято дейност е свързана с екологични проекти. Той уточни, че е направена и Гражданска петиция за запазване на зелената система в Пловдив, в която са събрани 3 300 подписа. Документът ще бъде внесен в Пловдивския общински съвет на сесията на 27 август.
Липсва каквато и да било реакция на институциите, въпреки множеството сигнали до РДНСК и акции срещу планираното мащабно строителство на зоологическата градина в парк „Отдих и култура” в Пловдив – алармират активните граждани.
Недопустима е продължаващата сеч на дървета заради строежа на новата зоологическа градина на Гребната база в Пловдив. Това е парк и строителството там е незаконно, отделно липсва и каквато и да било информационна табела за строежа – заяви Лилия Тамамджиева, активно ангажирана с екологичните каузи на Пловдив.
Същевременно, друг активен гражданин - адвокат Атанас Петров, съобщи, че в края на април е внесъл сигнал до прокуратурата от името на бившия кмет на район „Западен” Десислава Желязкова. Настояването е да се провери има ли данни за престъпление при възлагането от община Пловдив на обществената поръчка за изпълнител на строителството на фирма „Запрянови”. Адвокат Петров отбеляза, че договорът е сключен на 17 ноември 2014 година, а проектът е одобрен шест месеца по – късно, на 11 май 2015-та.
От община Пловдив твърдят, че строежът на новата зоологическа градина е законен, но строителното разрешение не може да бъде намерено никъде – коментира Георги Сербезов от Сдружение „Граждански контрол – защита на животните”. Той подчерта, че строежът се подготвя с продължаващото изсичане на дървета, въпреки че Подробният устройствен план не позволява строителство на Гребната база. Същевременно не е направена и задължителната Оценка за въздействието върху околната среда – обясни Сербезов.
Дрогиран шофьор бе задържан от полицията във Велинград, а 30-годишен мъж мъж бе заловен със синтетични наркотици в Септември. За двата случая информираха от полицията в Пазарджик. При рутинна проверка на Пътна полиция в курортния град бил спрян лек автомобил БМВ. 35-годишният водач от Ракитово бил тестван с техническо средство, като пробата..
Жена на 81 години от смолянското село Смилян е приета в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив след взрив на отоплителен котел, съобщиха от МВР в Смолян. Котелът на твърдо гориво се е намирал в обособено помещение. От взривната вълна са унищожени 2 кв. м покривна конструкция и 8 кв. м жилищна конструкция. Пострадалата е в болница с разкъсно-контузна..
Новият състав на Пловдивския районен съд отхвърли искането на Георги Георгиев, подсъдим за малтретирането на Дебора Михайлова, за пускането му под по-лека мярка за неотклонение. Съдията Спасимир Здравчев определи обвиненият в насилието над девойката да остане в ареста, въпреки настояването на адвокатите му, че престоят в ареста почти е..
До края февруари Eлектроразпределение Юг ще започне работа по проект, който ще подобри електрозахранването в пловдивското село Скутаре. Проектът е за 270 000 лева. Ще бъде изградена нова въздушна мрежа към един от трафопостовете, като съществуващата мрежа ще бъде изцяло реконструирана. Ще бъде положен подземен кабел с дължина 1200 м, ще бъдат..
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на науката..