За изискванията, които поставя новата наредба за категоризация на заведения и хотели е разговорът с Пантелей Немцов – председател на Регионалната туристическа асоциация „Родопи”.
Р. П.: А лесно ли се осигурява такъв персонал?
П. Н.: Не, за съжаление. В последните години се скъса тази връзка и за съжаление кадри, които отговаряха на тези изисквания малко по малко или се отдръпнаха от туризма или отидоха в чужбина и в момента туризмът изпитва глад за кадри и затова посочвам, че много трудно намираме кадри.
Р. П.: Ще доведе ли влизането в сила на наредбата до повишаване на цените за някои от ресторантите и хотелите и до прекатегоризирането на други заведения и места за настаняване?
П. Н.: Не би трябвало, защото хотелската база е на доста високо ниво и тя е обзаведена с машини и съоръжения последен вик на модата. В крайна сметка, който не отговаря на новата наредба може би ще се наложи да се вкарат допълнителни инвестиции, за да може хотелската база да хармонизира с тази наредба и това, което е приложение към тази наредба, т. е. вече имаме правила, в които са най-подробно описани какво точно трябва да представлява всяко едно място за настаняване и заведенията за хранене и развлечение. И все пак в крайна сметка, когато имаш една категоризация тя е първото нещо, което дава на туриста една увереност, че тук може да бъде посрещнат добре и да бъде обслужен добре и вече впоследствие ако този турист е доволен той остава предан гост.
Р. П.: Да ви попитам какво мислите за забраната за дивото къмпингуване, тъй като в планината има много такива случаи и кой трябва да контролира спазването на наредбата, когато тя влезе в сила?
П. Н.: Това е в момента двусмислено. То се проявява най-вече от проблемите по черноморското крайбрежие, при нас също се наблюдават тези процеси, но те са единични случаи, но като се има предвид, че собствеността е най-различна – горски фонд, частни територии, кооперативни територии, общински територии, от тук произтича и проблемът с координирането и най-вече с контрола върху дивото къмпингуване като беше наречено.
Р. П.: А кой ще го контролира?
П. Н.: Би трябвало да го контролира собственика на съответната територия, но като цяло това е много трудно, защото тези собствености, които ви ги изброих, те се преплитат и това е сложно, защото вие може да преминете през един общински имот и да отидете в частен и обратно – да отидете от общински в горски фонд и тогава вече общината няма задължението да контролира горския фонд и съответно горският фонд не се занимава с територията на общината, така че това е доста комплицирано.
Р. П.: Накрая да ви попитам за единния телефонен номер – 9 девет – за рецепцията – това ще изисква ли особени капиталовложения за бизнеса, наистина ли се налага да има единен номер?
П. Н. Първо, налага се, налага се, това е за удобство и за обслужващия персонал, и за клиентите. Ще се наложат някои допълнителни средства, но те ще се изразят в софтуера на съответната телефонна централа, т. е. няма да бъдат капиталови разходи от сериозен мащаб, просто ще се промени софтуера към обслужващата фирма.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..