Румен Гълъбинов е основател и председател на Инициатива за национална програма за управление на катастрофични рискове, бил е член на управителния съвет и изпълнителен директор на животозастрахователна и общозастрахователна компания, както и заместник-председател на Комисия за финансов надзор.
Като експерт в областта на застраховането с него разговаряме за приетия от МС нов застрахователен кодекс.
Според Гълъбинов документът е добър, защото синхронизира българската с европейската практика и създава повече сигурност в този сектор, с повече гаранции срещу фалити на застрахователните компании, което е и една от целите му.
В коментар на предложенията, които предстои да се гледат на есенната сесия на НС, Гълъбинов отбеляза необходимостта от засилване на стимулите, които държавата трябва да осигури към имущественото застраховане, защото след многобройните бедствия практиката показва дефицити, които не могат да се покрият от бюджета.
По отношение на задължителната "Гражданска отговорност" коментарът му е , че не е изключено новите правила, които ще важат за застрахователните дружества да увеличат цената на застраховката.
"Липсва диалогичността, с която сме свикнали, особено от партия ГЕРБ. Това, което което виждаме е, че те стоят твърдо на своята позиция, и каквото и да говорят синдикатите, не съм оптимист накъде вървят комуникациите. Ако публичният и частният сектор са скарани, то трусовете в държавата предстоят". Това заяви в интервю за предаването "Ден след..
Максималният размер на ваучерите за храна ще остане 200 лева месечно и през 2026 година, според проектобюджета за следващата година и това ще остане най-ниската стойност за страна-членка на ЕС. 835 000 са работещите в България, които получават ваучери. Таня Обущарова, главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери, коментира пред Радио..
Балансовите проблеми, свързани с проекта на бюджет 2026 и липсата на контрол, се дължат на олигархията, която е моделирала политическото и икономическото вземане на решения в своя полза. Тази теза изрази в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив финансистът Кольо Парамов. Той подчерта, че влизането в еврозоната трябва да доведе до..
В този епизод тръгваме от твърдението „65% са против еврото, нали сме демокрация?“ и разглеждаме как формулировката на социологическите въпроси променя отговорите и смисъла им. Вместо да приемаме едно число като „волята на народа“, питаме: какво всъщност е било зададено – „харесвате ли еврозоната“ или „искате ли да се отмени валутният борд и..
Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ви срещаме с един от най-значимите пловдивски творци – Матей Матеев. Роден в Кюстендил, но завинаги свързал съдбата си с Пловдив – града, който му върна обичта с най-високото признание – званието „Почетен гражданин“. Казва, че родния край, балканската енергия го прави човек - широко скроен човек. Послание, което..