Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Червен код за опасност от пожари в Източна и Северна България

Червен код за опасност от пожари е обявен за днес в няколко области на страната. Най-сериозен е рискът в Източна и Северна България. 

Предупреждението е в сила за областите Ямбол, Бургас, Варна, Шумен, Добрич и част от Силистра. На отделни места в областите Плевен, Велико Търново и Видин рискът за възникване на пожари също е висок. 

Кодът ни предупреждава да бъдем изключително бдителни и незабавно да уведомяваме противопожарните служби за всеки огън. 

Заради високите температури и вятъра е възможно дори и най-малката искра да предизвика огромни неприятности.

Контролиращите институции напомнят, че сезонът е пожароопасен и е абсолютно забранено паленето на огън в земеделските земи и гори, извън специално обозначените и оборудвани за целта места.

60 пожарникари продължават борбата с пожара, който избухна над село Бели Искър в Рила планина. Обхванатата от огъня площ е по границата на Централен Рилски резерват, на около 2 000 метра надморска височина. Засегнати са близо 10 декара храсти и борова гора, теренът е много тежък и трудно достъпен. 

Вчера беше съобщено, че разпространението на огъня е ограничено, а в гасенето се е включил и военен хеликоптер. Очаква се днес пожарът да бъде изгасен. Предполага се, че отново причината за бедствието се дължи на човешка небрежност. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои от 14.00 часа.   Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици:  "Любен Каравелов" ,"Капитан..

обновено на 13.02.25 в 11:32

Карловски стопани протестираха против редовните кражби на животни

Над 50 животновъди от Карлово, Сопот и Брезово се събраха на протест пред сградата на Съдебната палата в Пловдив.  Те настояват за справедливи наказания за крадците, които от години крадат селскостопанските им животни от техните имоти. Според стопаните, въпреки подадените сигнали и предоставените доказателства, органите на реда не са предприели..

публикувано на 13.02.25 в 11:30

Млад предприемач оглави "Екобус"

Пловдивските общински съветници приеха с 28 гласа „За“ и 19 „въздържал се“ предложението на общинската администрация да бъде освободен управителят на общинското дружество „Екобус“ Илко Търпов и на негово място временно за срок до 6 месеца да бъде назначен 35-годишният Владимир Добрев. Изборът на  Добрев за временно изпълняващ поста на управител на..

публикувано на 13.02.25 в 11:15

Животновъди протестират в Пловдив заради масовите кражби на животни

Животновъди от района на Карлово излизат на протест пред Съдебната палата в Пловдив заради зачестилите случаи на кражби на селскостопански животни.   Инициативата ще се проведе днес от 10:00 до 13:00 ч. в градинката пред Окръжния съд в Пловдив. Последният такъв инцидент  е кражба на 7 телета от землището на село Каравелово.   От националния..

обновено на 13.02.25 в 10:29

Ето как (не)пазаруват пловдивчани в деня на бойкота

Пловдивчани са раздвоени относно обявения за днес бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки.  Някои от големите магазини отвориха с по-малко клиенти, въпреки че  повечето обявиха по-големи промоции на различни стоки.  Призив за национален бойкот на хранителните магазини и вериги С напредването на деня обаче, не са по-малко..

обновено на 13.02.25 в 10:29