Война по пътищата, гонки в градовете - за първите седем месеца на годината са станали 3994 тежки пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 368 души. Загиналите деца са 17, седем са били пешеходци, две са управлявали автомобилите, а останалите са се возили в тях.
Какви законодателни промени са нужни, за да се овладее тежката статистика и как може да се шофира безопасно - един от големите проблеми пред обществото, който за пореден път поставяме в ефира на Радио Пловдив.
„Когато се ядосам – пиша фейлетони За пътуване използвам изключително мотоциклет“ пише в блога си адвокат Марин Божков, с който продължаваме говоренето по темата.
По думите му, когато се съобщават данни за загинали хора по пътищата на страната, чиито брой е сравним със загиналите в конфликта в Украйна, ситуацията вече е критична.
"На практика няколкостотин маргинализирани хулигани превръщат всяко излизане на пътя в събитие с опасност за живота", каза още той.
Адвокатът не спря дотук и заяви, че "полицията в България не работи за овладяване на тежките престъпления по пътищата, а само отбива номера" .
"В момента полицията по няколко причини, нямащи нито икономически, нито социално оправдание, бойкотира и съзнателно разрушава българското общество. Най-ясно този процес се вижда по пътищата, но нарастването на битовата престъпност, кражбите на коли, показва ситуация, свързана с началото на 90 - те години, когато маргинализираните спортисти от силови спортове тероризираха обществото, довеждайки го до ръба на издръжливостта", продължи остро той.
Според Марин Божков, една от причините за това, която най-ясно се хвърля в очи е, че на практика стола на министъра на вътрешните работи, въпреки че на него уж седи човек, видимо е незает.
"Със смяната на предишния министър на МВР реформите в това министерство напълно спряха и ситуацията се връща назад", счита още той.
Божков е категоричен, че органите на реда винаги могат да се справят с няколкостотин хулигани, още повече, че имената им се знаят.
"Не може цяло село да е пропищяло, но хората да не смеят да се оплачат, защото ще им запалят къщите. Това означава анархия и абдикация от властта, която може да помете и него. Затова нека министър - председателят, освен да апелира към нас да си възпитаваме децата, да си намери добър вътрешен министър, който да сложи ред в системата. Защото ако само родителите се вземем нещата в ръцете, то тази вълна ще помете и политиците, които не вършат работата,за която са избрани".
Пътният хулиган ясно очертава два типа хора, продължи още адвокатът - деца от маргинално семейство, защитавани активно от своите близки, и на наследственост по отношение на криминогенно поведение, за което в целия цивилизован свят има разработени начини на превенция. По думите му, решението не е в писането на нови закони, а в спазването на сегашните.
"Вярно е, че законодателни промени не могат да се искат всеки ден, защото законите дават достатъчно възможности за справяне със ситуацията. Дори да бъде въведено набиване на кол или смъртни наказания, ако санкцията не е неизбежна, то тогава единстветното, което ще постигнем е повишаване на корупцията", мотивира се той.
..............................
Цялото интервю с адвокат Марин Божков можете да чуете в прикачения звуков файл.
Начинът, по който държавата реагира на наложените рестрикции на САЩ около рафинерията Лукойл, повдигна редица въпроси за прозрачността и правовия ред. Това коментира политологът д-р Теодор Славев. Той припомни, че решениет о на енергийната комисия за разширяване на правомощията на особения управител е било взето само за 29 секунди. Това по..
Въпреки нестабилната политическа обстановка до преди година, Община Карлово успя да спечели няколко проекта по Плана за възстановяване и устойчивост. По един от тях - санирането на многоетажни жилищни сгради, вече работим. Одобрени са 16 блока на територията на град Карлово, по 4 от тях се работи, а до средата на декември започваме и останалите, каза..
Здравната тема точно днес е за инсултите. Говорим с д-р Георги Георгиев , заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Те ще обявят официално 11 ноември като Национален ден за борба с инсулта , с цел да се фокусира вниманието на институциите и обществото върху мащаба и спецификата на проблема в България. Асоциацията представи отчет..
Многобройни сигнали от измамени клиенти на известна международна финтех компания са постъпили в ГДБОП. Измамниците се представяли за служители от поддръжката на финансовата платформа. Сценариите са различни, а целта е престъпниците, които са от трансгранична организирана престъпна група, да добият достъп до сметката или до данните от банковата..
Маистър-фармацевтите се готвят за протест, ако се въведе задължението аптеките да ползват само регистрирани в НАП софтуери за управление на продажбите. Изискването ще влезе в сила от 1.01.2026 г. и е записано в проектобюджета. Защо се поражда напрежението обясни Димитрия Стайкова, председател на УС на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив. Тя..