Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът, а не КЗК, определя цените на горивата

Премиерът Бойко Борисов даде срок на Комисията за защита на конкуренцията до петък да излезе със становище има ли картелно споразумение между бензиностанциите в страната. 

Няма как КЗК в пълен обем да се справи до петък и да предостави пълен отговор на въпроса за цените на горивата на премиера, но ние правим от месец секторен анализ и ще предоставим резултатите, които сме получили досега, заяви в интервю за Радио Пловдив говорителят на КЗК Марио Гаврилов. Все още обаче не можем да дадем конкретен отговор на въпроса на премиера, преди да сме завършили анализа и направили изводите, добави той.

Ние събираме информации от всички държавни институции и изслушваме основните играчи на този пазар и нашите експерти ще направят изводи дали се спазват пазарните правила. Подчертавам, че КЗК не може да определя и да влияе на цените на едро и на дребно, защото в условията на свободна пазарна икономика няма кой да каже освен пазара, дали една стока да бъде евтина или скъпа, уточни Марио Гаврилов.

В един предишен секторен анализ на КЗК са посочени сериозни проблеми за този бранш, но нищо не се е случило. Сега от бранша се твърди, че има сериозна промяна и именно това ни предстои да проверим и анализираме. 

Ще отговорим и на въпроса защо цените на горивата у нас са та високи спрямо европейските. Няма обеча до коментираме нищо от резултатите преди да са готови финалните изводи, поясни Марио Гаврилов.

По закон КЗК може да прибира по 10% от печалбата като глоби и по-голямата част се събират от НАП, каза още Марио Гаврилов.


Припомням, че на правителственото заседание беше решетно да бъдат предприети още спешни мерки за затягане на контрола на търговията с горива, тъй като проверката в края на миналата седмица е установила сериозни нарушения. 
Съвместната проверка на Държавната агенция по метрология и технически надзор, МВР, НАП и Агенция "Митници" е установила, че голяма част от измервателните системи по бензиностанциите са манипулирани, като на много газоколонки в големите търговски обекти и вериги знаците от метрологичния контрол са поставени така, че могат да бъдат премахнати. 
Премиерът Борисов заяви, че контролът ще бъде повишен драстично.

До момента 100 хил. литра дизел и 60 хил. литра бензин са запорирани в петролните бази на държавата, коментира финансовият министър Владислав Горанов, като така при продажбата на дребно се ощетява бюджетът и крайните потребители. Има и разминаване между физическия обем на горивата и отчетения обмен на колонките. 

Премиерът е недоволен, че има и две агенции към Министерството на икономиката, които са отговорни за контрола по горивата, а ефектът от тяхната работа е съмнителен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години.  Вулджев..

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29